Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Цивільний шлюб

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
Час прочитання: 7 хвилин Кількість переглядів: 640
Рейтинг:
0
Дата публікації: 17.07.2020

 

Останнім часом все частіше можна почути такі поняття, як «цивільний шлюб», «співжиття» або «фактичні подружжя». Зазвичай молоді пари так називають свої відносини при спільному проживанні без офіційного оформлення шлюбу. А поняття «цивільний шлюб» трактують як захочуть. Тому варто розібратися в правовому регулюванні подібних відносин, щоб не наштовхнутися на підводне каміння.

У сучасному світі поняття «цивільний шлюб» плутають з співжиттям. Співжиття - це відносини між партнерами, які не закріплені офіційно. Такий шлюб не несе в собі ніяких правових обов'язків, навіть якщо обидва партнери ведуть спільне господарство і у них спільні діти. При народженні дітей, законом передбачено тільки наділення їх батьківськими правами.

Зараз же "цивільним" шлюбом називають спільне проживання чоловіка і жінки однією сім'єю, без державної реєстрації шлюбу. Офіційно ж такий термін в українському законодавстві відсутній. Однак це абсолютно не означає, що учасники такого союзу є незахищеними з юридичної точки зору. Згідно з чинним законодавством, сім'ю складають особи, які проживають разом, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Такими особами можуть бути подружжя, діти, батьки. Також сім'єю є особи, які не є один одному батьками, дітьми або подружжям, проте ведуть спільне господарство.

Шлюбом визнається сімейний союз чоловіка і жінки, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Якщо чоловік і жінка, які не перебуваючи у шлюбі, ведуть спільний побут, проживають однією сім'єю, не перебуваючи при цьому в шлюбі з третіми особами, у них існують певні права та обов'язки по відношенню один до одного, які можуть прирівнюватися до прав та обов'язків подружжя.

Правове регулювання такого союзу здійснюється нормами Сімейного кодексу України, багато з яких є відсильні. Іншими словами - визначаючи наявність певних прав і обов'язків співмешканців в розрізі аналогією з правами подружжя, окремі положення Сімейного кодексу вказують на конкретні статті, якими регулюються подружні стосунки.

За опитуваннями двох тисяч українців 45% вважають, що проживання чоловіка і жінки до шлюбу разом - це нормальне явище. Причому ця цифра збільшується. З цього випливає, що цивільний шлюб - це цілком нормальна форма сімейних відносин в Україні.

82% опитаних людей у ​​віці 18 - 30 років, також позитивно відгукуються про цивільний шлюб. Але правові аспекти цивільного шлюбу у нас в країні знаходяться тільки на стадії формування. Тому може виникнути безліч проблем юридичного плану. Так, якщо для реєстрації дитини, народженої в законному шлюбі необхідна заява одного з батьків або документ з пологового будинку, то в разі реєстрації дитини пари складається в цивільному шлюбі будуть потрібні заяви від двох батьків, так як потрібно визначити точне походження дитини від батька.

Що ж до фактичного проживання без штампа в паспорті, то в Україні такий спосіб сімейних відносин підтримує 82% молодих людей у віці від 18 до 29 років. Незважаючи на це, інститут «цивільного» шлюбу в правовому полі у нас знаходиться тільки на стадії формування. Чому труднощі у «нерозписаних» пар можуть виникнути вже з реєстрацією новонародженої дитини.

Так, для реєстрації малюка, народженого в шлюбі, слід подати заяву тільки одного з батьків - документ з пологового будинку, що підтверджує походження дитини. У разі ж, якщо мати і батько дитини - «цивільні» чоловік і дружина, то одного документа недостатньо. Адже походження дитини визначається від батька (обов'язково заповнення графи «По батькові»). Тому слід надати заяву обох батьків. Його можна подати в РАЦС як до, так і після народження дитини.

Що ж стосується прав і свобод новонароджених, то згідно з Конституцією України діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи ні. Якщо цивільні чоловік і дружина вирішили розлучитися, то в обов'язки батька спільної дитини входить виплата аліментів, як ніби вони перебували в офіційному шлюбі. Що ж стосується поділу майна, то тут можуть виникнути проблеми. Згідно ст. 74 Сімейного кодексу України, жінка і чоловік, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі, можуть претендувати на майно, нажите ними на праві спільної сумісної власності. 

image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

  • АН
    Андрій

    Звертався щодо ситуації з СЗЧ. Дуже допомогли – грамотно оформили позицію, підготували пояснення для слідства.

  • ВІ
    Віктор

    Оформлював ОГД після поранення. Все зробили швидко – допомогли з документами, пояснили порядок дій, підтримка була з перших хвилин.

  • НА
    Настя

    Чіткий сервіс, грамотні юристи. Я зверталась по аліментному спору – все вирішили без суду, що дуже важливо.

  • ОЛ
    Олександр

    Оперативно отримала консультацію по штрафу з податкової. Підказали, як правильно оскаржити і виграти.

  • МА
    Марія

    Допомогли скласти договір оренди і врахували всі ризики.Зробили доволі швидко, співпрацею задоволена

  • ОЛ
    Олексій

    Отримав якісну консультацію щодо реєстрації ФОП. Все чітко, зрозуміло, професійно і без води. Рекомендую!

  • СЕ
    Сергій

    Звернувся за консультацією з господарського спору. Отримав чіткий план дій і готові документи. Дуже задоволена послугами

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
  • PREMIUM 75.56 Топ 1
    image

    Студенцов Олександр

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 68.31 Топ 2
    image

    Грицай Микола Ігорович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 59.94 Топ 3
    image

    Боревич Марія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 55.59 Топ 4
    image

    Одинцова Валерія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 52.76 Топ 5
    image

    Баладига Сергій

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 49.34 Топ 6
    image

    Макеєв Дмитро

    Юрист Україна / Кременчук
    і
  • PREMIUM 48.51 Топ 7
    image

    Хижавська Олеся Ярославівна

    Юрист Україна / Хмельницька область
    і
  • PREMIUM 39.19 Топ 8
    image

    Миколаєнко Олена

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.62 Топ 9
    image

    Молчанов Олег Вікторович

    Адвокат Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 37.79 Топ 10
    image

    Палагіна Юлія Володимирівна

    Юрист Україна / Харківська область
    і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.