Недавно нашей команде задали вопрос: “Я працював 3 місяці на людину, був його помічником. Офіційно мене не влаштували. Заробітню платню обговорили 25 тис грн. Попрацювавши 1,5 місяців я отримав тілько 10 тис грн. Попрацювавши ще 1,5 місяці я отримав ще 10 тис грн, та мене звільнили . Керівник мені винен ще 30 тис грн, але відмовляється їх повертати. Є переписка, працівники можуть підтвердити мою роботу на нього. Яка відповідальність роботодавця за неофіційне працевлаштування? Як відстояти права працівника і повернути гроші?”
Мы хотим поделиться ответами наших специалистов:
Консультант #82
Звертайтесь до суду про встановлення факту трудових відносин та стягнення зарплати, до тер. органу Держпраці.У разі встановлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи, приймається рішення про нарахування та виплату такому працівникові зарплати у розмірі не нижче середньої зарплати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої зарплати, та про нарахування і сплату відповідно до законодавства ПДФО та ЄСВ за встановлений період роботи. При підтвердженні фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ і податків – на роботодавця накладаються фінансові санкції відповідно до ст. 265 КЗпП у 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення
Консультант #107
Доброго дня! Відповідальністьроботодавця є досить значною за допуск працівника до роботи без укладання трудового договору передбачено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Шанси довести що ви дійсно виконували трудові обов’язки без укладення трудового договору є. Так само можна спробувати стягти залишок грошей та компенсацію за затримку у розрахунку зо може навіть перевищувати суму боргу.
Консультант #71
Штраф за допуск до роботи без укладення трудового договору або контракту (неофіційне працевлаштування) зараз складає 50 000 гривень за кожного працівника. У вас є два можливих шляхи дій - звернутись зі скаргою на роботодавця до територіального управління Державної служби з питань праці, та з позовом до суду про стягнення невиплаченого заробітку (строк звернення до суду з вимогами щодо оплати праці будь-яким строком не обмежується, тому краще звертатись після того, як Держпраці проведе перевірку роботодавця, та складе відповідний акт. Цей акт буде додатковим доказом на вашу користь в суді). Для суду треба підготовути докази, які підтвердять ваше перебування у трудових відносинах з роботодавцем. Вся переписка має буди роздрукована та засвідчена вашим підписом, свідчення інших працівників - задокументовані письмово та підписані кожним працівником особисто. І звісно, потрібна позовна заява, скласти яку може або адвокат, або юрист. Краще знайти адвоката по трудових спорах.
Консультант #78
Для поновлення своїх порушених роботодавцем прав Ви можете звернутися до суду. У разі встановлення судом трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи, приймається рішення про нарахування та виплату такому працівникові зарплати у розмірі не нижче середньої зарплати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої зарплати, та про нарахування і сплату відповідно до законодавства ПДФО та ЄСВ за встановлений період роботи. При підтвердженні фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ і податків – на роботодавця накладаються фінансові санкції відповідно до ст. 265 КЗпП у 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.