Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Законодавство забов’язує платників податків при виникненні забов’язань складати податкові накладі в електронній формі та реєструвати у відповідному реєстрі. Загалом, податковою накладною є документ, що використовується платниками ПДВ з метою обліку податкового забов’язання та податкового кредиту. Поряд з цим, бізнес нерідко зіштовхується з блокуванням накладних, або ж розрахунків коригування, тобто із ситуаціями коли ДПС зупиняє їх реєстрацію з певних причин, або ж необґрунтовано. Результатом такої дії зі сторони контролюючого органу є виникнення складнощів та перешкод у подальшій діяльності платника податків. Щодо найчастіших причин блокування, то серед них можна виділити наступні: відсутність коду товару у таблиці даних, відповідність бізнесу критеріям ризикованості, або ж відповідність таким критеріям фінансових операцій. Саме ж рішення про відмову в реєстрації приймається комісією регіонального рівня.
Письмове пояснення як певний крок до розблокування:
Якщо реєстрацію податкової накладної чи розрахунку коригування було зупинено, платник податків має можливість подати до комісії, яка прийняла таке рішення, свої письмові пояснення для того щоб підтвердити ту інформацію, що міститься в накладній або ж в розрахунку. З тією ж метою платник також може надсилати: копії укладених договорів, довіреностей, актів керівного органу, первинні та розрахункові документи, та ті документи, що підтверджують відповідність продукції. Законодавством відведено строк для подачі пояснень в 365 днів із дня виникнення податкового забов’язання. Пояснення разом із документацією можна надсилати в електронному вигляді. Вже протягом п’яти днів із дня отримання документів, комісія проводить розгляд, аналіз надісланого та приймає рішення: здійснює реєстрацію, звертається до платника податків з метою отримання додаткових пояснень, або ж відмовляє в реєстрації.
Адміністративний порядок оскарження:
У разі отримання необґрунтованої відмови в реєстрації накладної, платник податків має право на реалізацію досудового вирішення спору у вигляді адміністративного оскарження. Зволікати із оскарженням не варто, адже для цього платник податків має 10 днів із дня отримання рішення про відмову. Скарга має містити ґрунтовні пояснення, вимоги та відповідні документи, що їх підвереджують. Надіслати складане можна в письмовому чи електронному вигляді до контролюючого органу вищого рівня. Протягом 10 днів із дня отримання скарги контролюючий орган має прийняти рішення. Якщо протягом вищезазначеного строку рішення за результатами розгляду скарги не надійде скаржнику, то скарга вважатиметься задоволеною автоматично на користь скаржника.
Судовий порядок оскарження відмови в реєстрації податкових накладних:
Якщо ж в досудовому порядку врегулювати спір не вдалося, платник податків має можливість звернення до суду. Такі справи розглядатимуться в порядку адміністративного судочинства. Необхідно скласти позов, в якому коротко описуються обставини справи, визначаються позовні вимоги, зазначаються обставини, якими такі вимоги обґрунтовуються, перелічуються використані засоби досудового врегулювання спору, наводиться перелік доказів. Вся аргументація, твердження не повинні містити емоційного забарвлення, а навпаки бути чітко структурованими, підкріплюватися доказами та відповідати нормам чинного законодавства. Щодо позовної давності, то у разі, якщо позивач реалізовував адміністративне оскарження, то для подальшого звернення до суду йому надається строк у три місяці. Якщо ж платник податків оминув досудове врегулювання спору, тобто не звертався із скаргами, то строк для звернення до суду становитиме 6 місяців із дня одержання рішення про відмову в реєстрації накладної.
Допомога юриста в розблокуванні податкової накладної:
Послуги юриста при виникненні суперечок із контролюючим органом допоможуть не тільки ефективно реалізувати кожен із вищеописаних кроків, але й зберегти кошти та час платника податків. Юрист обере надійний спосіб відновлення порушених прав, провівши попередній правовий аналіз ситуації, проконсультувавши клієнта. Підготовка повідомлень, скарг, складення позовів – це ті основні завдання, які виконуватиме юрист при вирішенні даної справи.