ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СПРОБУ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН З ПІДРОБЛЕНИМИ ДОКУМЕНТАМИ - ДОПОМОГА ЮРИСТА
З початку повномасштабної війни, що розпочалася 24 лютого 2022 року, в Україні було введено воєнний стан, який накладає ряд обмежень на громадян. Одним з таких обмежень є заборона на виїзд за кордон для чоловіків віком від 18 до 60 років. Втім, деякі категорії чоловіків можуть виїжджати за наявності відповідних документів.
Проте багато людей намагаються знайти шляхи для виїзду з країни, аби уникнути призову до армії.
У цій статті ми розглянемо, яка відповідальність загрожує за спроби незаконного перетину державного кордону.
Що розуміється під незаконним перетином кордону
Незаконний перетин кордону означає порушення правил, що регулюють перетин державного кордону, незалежно від того, чи використовуються підроблені документи, чи особа ховається у багажнику автомобіля, або перетинає кордон через ліс, як зазначає юрист.
За незаконний перетин або спробу його вчинення передбачена відповідальність згідно зі статтею 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Це може призвести до накладення штрафу в межах від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3 400 грн до 8 500 грн) або адміністративного арешту до 15 діб з конфіскацією засобів, використаних для вчинення правопорушення.
Якщо прикордонники затримують чоловіка, який незаконно виїхав за кордон і тепер намагається повернутися в Україну, за це правопорушення також передбачена адміністративна відповідальність згідно зі статтею 204-1 КУпАП. У разі, якщо терміни притягнення до відповідальності ще не сплили, прикордонники викликають поліцію, яка складає адміністративний протокол.
Кримінальна відповідальність за незаконний перетин кордону під час воєнного стану
З моменту введення воєнного стану законодавство зазнало значних змін. Зокрема, пропонуються зміни і щодо незаконного перетину кордону.
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №7268, який передбачає внесення до Кримінального кодексу України спеціальної статті, що встановлює кримінальну відповідальність за незаконний перетин кордону (незалежно від способу) військовозобов’язаними під час дії воєнного стану.
Якщо цей законопроєкт буде ухвалено, то особам, винним у цьому правопорушенні, загрожуватиме штраф або позбавлення волі терміном від 3 до 5 років.
Відповідальність покладена на особу, визнану винною у незаконному перетині кордону
Особа, яка буде визнана винною в незаконному перетині кордону (або в спробі це зробити), може зіткнутися з такими формами відповідальності:
- накладення штрафу,
- пробаційний нагляд,
- обмеження волі,
- позбавлення волі.
При цьому розмір штрафу та інші види покарання залежать від конкретних обставин справи та санкцій відповідних статей Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) або Кримінального кодексу.
Використання завідомо підробленого документа
Якщо для перетину кордону був використаний свідомо підроблений документ (наприклад, висновок ВЛК), то відповідно до частини 4 статті 358 Кримінального кодексу України передбачено покарання у вигляді штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або пробаційного нагляду на строк до 2 років, або обмеження волі на цей же термін.
Питання
Яка відповідальність передбачена за спробу виїзду за кордон з підробленими документами?
Відповідь
Відповідно до частини 4 статті 358 Кримінального кодексу України, за використання підроблених документів передбачено покарання у вигляді штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, пробаційного нагляду до 2 років або обмеження волі на цей же строк.
Питання
Чи застосовуються санкції за спробу перетину кордону із підробленим висновком ВЛК?
Відповідь
Так, використання підробленого висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) підпадає під ту саму частину 4 статті 358 ККУ, що передбачає штраф або інші види покарань.
Питання
Які інші наслідки можуть виникнути у разі спроби виїзду з підробленими документами?
Відповідь
Крім адміністративної або кримінальної відповідальності, людині може бути заборонено в’їзд в інші країни, її документи можуть бути конфісковані, а також можливі додаткові слідчі дії для встановлення співучасників виготовлення фальшивих документів.
Юридичний супровід в разі звинувачення у використанні фальшивих документів
Правова підтримка у випадку звинувачення у використанні фальшивих документів включає консультацію з юристом, аналіз обставин справи, підготовку стратегії захисту, а також представництво інтересів клієнта в суді або перед слідчими органами. Адвокат допоможе оскаржити обвинувачення, зібрати докази на захист клієнта, забезпечити правильне застосування норм права та мінімізувати можливі наслідки, такі як штраф, позбавлення волі або інші санкції. Важливо діяти швидко та ефективно для захисту прав і свобод обвинуваченого.
Переваги співпраці з юридичним маркетплейсом 'Консультант'
- Доступ до широкої бази кваліфікованих юристів і адвокатів
- Можливість вибору спеціаліста, який відповідає потребам клієнта
- Прозора система оцінок і відгуків для оцінки якості послуг
- Зручна комунікація та автоматизація процесу пошуку правової допомоги
- Економія часу і зусиль при замовленні послуг
Незаконні спроби виїзду за кордон під час воєнного стану, зокрема з використанням підроблених документів, можуть призвести до серйозних правових наслідків, включаючи адміністративну або кримінальну відповідальність. Використання фальшивих документів, таких як підроблений висновок ВЛК, карається штрафом, пробаційним наглядом або обмеженням волі. В умовах постійних змін законодавства важливо бути поінформованим про правові ризики та вчасно звертатися за професійною юридичною допомогою. Юридичний маркетплейс 'Консультант' надає доступ до широкої бази спеціалістів, що дозволяє ефективно захистити права обвинувачених і мінімізувати можливі наслідки.