Детальніше
Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №10062, який передбачає повноцінний запуск системи електронного військового обліку в Україні.
Документ узаконює створення електронного кабінету військовозобов'язаного, який дозволить чоловікам актуалізувати власні дані без відвідування ТЦК.Крім того, закон передбачає удосконалення реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у частині налагодження взаємодії між різними реєстрами.
Тепер Міноборони зможе отримувати персональну інформацію про чоловіків віком від 17 до 60 років із рестрів Мін'юсту, МВС, ЦВК, а також Держприкордонслужби.
Що “викинули” із законопроєкту?
А тепер щодо скандальних пунктів.
--Створювати електронний кабінет змушувати не будуть, це зроблять правом, а не обов’язком. Тому оновити особисті дані протягом 60 днів можна буде або в кабінеті добровільно, або ж піти до ТЦК. -- Електронний кабінет пропонують зробити на базі реєстру військовозобовʼязаних "Оберіг" або в ЦНАП.
--Також комітет відхилив статті про електронні повістки. Для громадян, які самостійно прибудуть у ТЦК СП з відношенням від конкретних військових частин, передбачили можливість служби після навчання в цих військових частинах.
--Також оповіщувати людей будуть не старости у територіальних громадах з постійним населенням до 10 тисяч людей, а районні держадміністрації.
--Щодо мобілізаційного віку останнім часом було багато питань. Зараз вже точно ясно, що його знизять до 25 років. Однак 26 березня в мережі з'явилася новина від нардепа Дмитра Разумкова, що мобілізувати зможуть уже навіть 18-річних.
Але члени комітету таке формулювання назвали, скажімо так, не зовсім коректним. Зокрема, Соломія Бобровська зазначила, що з 18 до 24 років чоловік зможе обирати час проходження базової військової служби, бо строкової вже немає. Інша нардепка, Ірина Фріз додала, що під час воєнного стану строк такої військової служби буде складати три місяці, у мирний час - п'ять місяців.
Нагадаємо, нещодавно у Міноборони повідомили, що єдиний реєстр військовозобов'язаних та призовників «Оберіг» підключений до двох найбільших державних баз даних. Держприкордонслужба також використовує «Оберіг» – для боротьби із незаконним виїздом військовозобов'язаних за кордон.
А також завдяки цьому закону Міноборони планує посилити кіберзахист та розміщувати свої IT-системи у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО.
Що передбачає новий законопроєкт про мобілізацію
- Нардепи доопрацьовують проєкт закону про мобілізацію після першого читання. За основу його ухвалили ще у лютому.
- У вищих навчальних закладах із 2025-го року запроваджується базовий військовий вишкіл. Натомість строкової служби не буде. Так введуть базову військову службу, яка триватиме 5 місяців у мирний час та 3 місяці у воєнний.
- Окрім, того усі громадяни з 18 років можуть самостійно обирати час служби та їм надається відстрочка від мобілізації до досягнення мобілізаційного віку.
- Зміни стосуватимуться і громадян України, які є обмежено придатними до служби в армії. Вони мають пройти повторний медогляд. Після цього їх можуть визнати або непридатними, або придатними.
Як бачимо важливу роль відіграє супровід в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки для приведення та систематизація документів військовозобовязаних, а також не менш важливим є супровід у військкоматі, адвокатський супровід у військкоматі та інший погляд на військкомат з позиції закону.