юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Кодексом України про адміністративну відповідальність, а сама статтею 130 передбачена відповідальність за керування транспортним засобом у нетверезому стані. Особи, які керують автомобілем, мотоциклом чи будь-яким іншим транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння, порушують цю статтю. Покарання за цією статтею є доволі суворою та передбачає окрім штрафу від 17000грн. та заборону керування транспортними засобами строком на 1 рік при першому порушенні. При повторних порушення штраф вдвічі (від 34000грн.) та термін на який позбавляється особа права керування транспортними засобами – втричі (від 3 років).
Важливо враховувати, що у разі визнання Вас винним за статтею 130 КУпАП – покарання безальтернативно включає і штраф, і позбавлення права керування транспортним засобом.
Нажаль, доволі часто, поліцейські зловживаючи своїми правами складають такі протоколи та порушуючи положення, порядки та інструкції, які необхідно застосовувати при складанні такого протоколу, направляють їх до суду. Суди, у свою чергу, не перевіряючи чи належним чином складені такі протоколи, та доволі часто без участі особи , що притягається до адміністративної відповідальності, виносять постанови про притягнення до відповідальності за статтею 130 КУпАП.
Отже, коли вас зупинила поліція та підозрює що ви перебуваєте в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння то має діяти згідно процедури перебаченою відповідними інструкціями, не порушуючи Ваших прав.
Перш за все при зупинці транспортного засобу, поліцейський має вести відефіксацію виявленого правопорушення, та всі дії мають бути зафіксовані. Також жодному разі не потрібно відмовлятися від огляду, оскільки сама по собі така відмова стане підставою до притягнення до відповідальності за статтею 130 КУпАП. Якщо патрульні поліції вимагають їхати в лікарню - вимагайте спочатку провести тест на місці, при цьому поліцейські зобов’язані надати усі свої данні та документи/сертифікат на прилад яким Вас перевіряють. У разі виникнення сумнівів щодо належної якості приладу, яким Вас перевіряють або незгоди з результатами огляду вимагайте відвезти вас до лікарні. Всі свої заперечення ви можете написати в протоколі, на суді це може бути додатковим доказом вашої правоти.
Якщо ви потрапили у таку ситуацію, та не знаєте як діяти то скористайтесь послугами чи консультаціями онлайн юриста чи адвоката. На місці зупинки ви можете отримати послуги юриста онлайн або отриманити онлайн консультація адвоката, це дасть змогу у подальшому залишиться з правами та без штрафу.
Протокол про притягнення до адміністративної відповідальності оскарження не підлягає, але це не є беззаперечним фактом притягнення до адміністративної відповідальності та його незаконність необхідно доводити у суді. Одними з підстав що можуть довести незаконність потоколу є відсутність складу правопорушення. Наведене можливо, коли поліцейський не зафіксував належним чином подію правопорушення, зокрема, коли на відеозаписах з боді-камер відсутній факт керування особою транспортним засобом. Також доволі розповсюдженими є неправомірні дії та помилки поліції. Це буває, коли поліцейські не роз’яснюють особі його права, або змушують як прямо так і опосередковано визнати свою вину.
З судової практики, доволі часто вбачається, що суди першої інстанції, до розгляду таких протоколів підходять доволі формально розглядаючи такі справи поверхнево, та керуються тим, що є протокол значить є склад правопорушення, виносятчи постанови про притягнення до відповідальності за статтею 130, сотнями. У таких випадках постанову суду необхідно оскаржувати в апеляційному суді. Відповідно до статті 294 КУпАП строк оскарження постанови складає 10 днів з моменту винесення.
На які підстави слід звернути увагу, для оскарження притягнення до відповідальності за статтея 130 КУпАП,
- Недостатність доказів: доведення вини по статті 130 КУпАП належить до обов’язку органу, який оформив протокол. Відтак, недостатність доказів, наприклад відсутність у матеріалах акту огляду на стан сп’яніння є підставою для оскарження.
- Порушення процесуального порядку: Якщо під час затримання, тестування або складання протоколу були порушені процесуальні норми, яки встановлюють порядок оформлення такого протоколу – ви можете оскаржувати це у суді як особа, чиї права були порушені.
- Технічні аспекти: Оскільки тестування на алкоголь або наркотики може бути виконане різними способами і з використанням різних приладів, технічні аспекти тестування, такі як калібрування приладів, можуть бути піддані сумнівам і стати підставою для оскарження рішення.
- Суворість покарання: У деяких випадках покарання, накладене за порушення статті 130, може бути вважати неадекватним. Наприклад, якщо покарання здається занадто суворим, особа може оскаржити його в суді.
Одночасно ці підстави не є вичерпними, а для ефективного захисту буде доцільно звернутись до адвоката чи юриста з метою складання правовий аналіз ситуації та сформування найбільш ефективної лінії захисту. Вартість юридичних послуг у таком випадку буде меншою, ніж сплата штрафу та подальше відновлення прав.
Зверніть увагу, що у всіх вищевказаних випадках вирішальну роль грає правильна поведінка особи, що притягається до відповідальності та дотримання поліцейськими щодо такої особи вимог законодавства.