юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Порядок порушення справи про банкрутство фізичної особи та ФОП.
У ситуаціях, коли боржник – фізична особа, має значну заборгованість перед різними банківськими або фінансовими установами та відсутня фінансова можливість їх сплатити, чинним законодавством передбачена процедура банкрутства фізичної особи, та після якої всі непогашені борги підлягають списанню.
Отже, що необхідно робити для визнання фізичної особи банкрутом:
Згідно норм ст. 115 Кодексу України з процедур банкрутства (далі – Кодекс) відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника – фізичної особи або фізичної особи-підприємця можливе лише за заявою самого боржника.
Підстави, з яких боржник має право звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність встановлені ч. 2 ст. 115 Кодексу.
Нормами статті 116 Кодексу передбачені вимоги до змісту заяви, вимоги щодо документів, які додаються до неї.
До заяви, боржник забовязаний подати пропозиції щодо реструктуризації боргів (проект плану реструктуризації боргів), декларацію про майновий стан за 3 (кожен рік окремо) роки, що передували поданню до суду заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Відповідно до положень ст. 117 Кодексу України з процедур банкрутства у разі відсутності підстав для відмови у прийнятті заяви, суд не пізніше 5 днів з дня надходження заяви постановляє ухвалу про прийняття заяву до розгляду.
Підстави для відмови у прийнятті заяви про відкриття провадження у справі передбачені статтею 37 Кодексу.
При наявності підстав передбачених ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суд залишає без руху заяву про відкриття провадження у справі.
Стаття 38 Кодексу України з процедур банкрутства встановлює підстави за яких суд повертає заяву без розгляду. Повернення заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 117 Кодексу України з процедур банкрутства ухвалою про відкриття провадження суд має право вирішити питання про:
- зобов’язання боржника та інших осіб подати до суду додаткові відомості, необхідні для вирішення справи;
- вжиття заходів для забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику відчужувати майно.
Згідно із ст. 118 Кодексу суд має право за вмотивованим клопотанням сторін чи з власної ініціативи вжити заходів для забезпечення вимог кредиторів. Частина 2 названої статті встановлює перелік таких заходів.
Ухвала про відкриття провадження набирає силу з моменту її постановлення.
Частиною 5 ст. 119 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено відомості, які зазначаються в ухвалі про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 Кодексу України з процедур банкрутства попереднє засідання суду проводиться не пізніше 60 днів з дня відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Не пізніше ніж за 10 днів до дня попереднього засідання керуючий реструктуризацією зобов’язаний направити суду, кредиторам та боржнику звіт про результати перевірки декларації боржника.
Згідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу України з процедур банкрутства в ухвалі за результатами попереднього засідання зазначаються:
- обов’язок керуючого реструктуризацією провести збори кредиторів, які мають відбутися не пізніше 14 днів з дня постановлення такої ухвали;
- дата засідання господарського суду, яке має відбутися не пізніше 60 днів з дня постановлення такої ухвали, на якому буде розглянуто погоджений кредиторами план реструктуризації боргів або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі.
Частиною 1 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що впродовж 3 робочих днів після постановлення ухвали за результатами попереднього засідання господарського суду арбітражний керуючий згідно з цією ухвалою письмово повідомляє кредиторів про місце і час проведення зборів кредиторів та організовує їх проведення.
Під час проведення зборів здійснюється:
- розгляд звіту керуючого реструктуризацією про результати перевірки декларації про майновий стан боржника;
- розгляд проекту плану реструктуризації боргів боржника;
- прийняття рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або про звернення з клопотанням до господарського суду про перехід до процедури погашення боргів боржника, або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність.
План реструктуризації боргів та зміни до нього вважаються схваленими, якщо їх підтримали всі забезпечені кредитори та не менше 50 відсотків конкурсних кредиторів.
Відповідно до ч. 8 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства за результатом проведених зборів приймається рішення:
- про схвалення плану реструктуризації боргів боржника;
- про відмову у схваленні плану реструктуризації боргів боржника;
- про звернення до господарського суду з клопотанням про закриття процедури реструктуризації боргів у зв’язку з невиконанням або неможливістю виконання плану реструктуризації боргів та введення процедури погашення боргів боржника.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника у разі, якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження у справі про неплатоспроможність зборами кредиторів не прийнято рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів боржника.
Цією постановою суд також призначає керуючого реалізацією майна.
Повідомлення про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника оприлюднюється на офіційному веб-порталі судової влади України протягом 3 днів з дня прийняття відповідної постанови суду.
Останньою стадією процедури банкрутства є погашення боргів фізичної особи та фізичної особи-підприємця яка проходить у відповідності до Кодексу України з процедур банкрутства.
Отже, визнання фізичної особи банкрутом або банкрутство фоп є доволі дієвий спосіб як позбутися колекторів.
Спеціалісти юридичного сервіс "Консультант", проведуть правовий аналіз ситуації, допоможуть скласти та подати до суду відповідну заяву, та супроводять на всіх етапах банкрутство фізичної особи