Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Процедура оформлення права власності власником сертифіката на земельну частку (пай)

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
PRO 71.6
Реклама
Собяніна Олена Вадимівна
Собяніна Олена Вадимівна
Юрист
Україна / Одеська область
Собяніна Олена Вадимівна

i

Час прочитання: 10 хвилин Кількість переглядів: 238
Рейтинг:
0
Дата публікації: 20.05.2024

юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.

Процедура оформлення права власності власником сертифіката на земельну частку (пай)

 

Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) визначені Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 № 899-IV.

Перелік осіб, які мають право на земельну частку (пай) міститься у ст. 1 Закону № 899-IV. Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Відповідно до ст. 2 Закону № 899-IV іншими документами, що посвідчують право на земельну частку (пай) є також:

- свідоцтво про право на спадщину;

- посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай);

- рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Для громадян України, евакуйованих із зони відчуження, відселених із зони безумовного (обов'язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадян України, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які проживають у сільській місцевості посвідчуючим документом можуть слугувати трудова книжка члена колективного або іншого сільськогосподарського підприємства (за наявності) чи нотаріально засвідчена виписка з неї (за наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

 

Підставами для виділення земельних ділянок у натурі власникам земельних паїв є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради.

Власники сертифікатів на право на земельну пай, для отримання земельного паю в натурі, подають до відповідної сільської, селищної, міської ради відповідну заяву про паю. До заяви слід додати копію сертифікату на земельну частку (пай).

Неприйняття сільською, селищною, міською радою рішення про виділення земельних ділянок у натурі власникам земельних часток (паїв) оскаржується  за правилами цивільного судочинства. Така правова позиція висловлена ВП ВС у постанові від 09.11.2021 по справі № 542/1403/17, якою відступлено від правової позиції ВП ВС, висловленої у постанові від 30.09.2020 по справі № 807/2306/16).

 

Відповідно до положень ст. 3 Закону № 899-IV земельна пай виділяється її власнику в натурі, як правило, однією земельною ділянкою. За бажанням власника земельної паю йому можуть бути виділені в натурі дві земельні ділянки з різним складом сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сінокоси або пасовища).

При поданні заяв про виділення земельних паїв у натурі більшістю власників у межах одного сільськогосподарського підприємства відповідна сільська, селищна, міська рада приймає рішення про розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Особливості виділення в натурі  земельних ділянок єдиним масивом у спільну власність власникам земельних паїв визначені ст. 4 зазначеного Закону.

Отже, наступною діє ю  звернення до землевпорядної організації для розробки проектної документації із землеустрою та встановлення меж земельної ділянки.

Відповідно до ст. 7 Закону № 899-IV у проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) визначаються місце розташування земельних ділянок, їх межі та площі сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), а також земельних ділянок, що передаються у комунальну власність, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні.

Відповідно до положень ст. 6 вказаного Закону, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, державні та інші землевпорядні організації зобов'язані безоплатно надавати в установленому законодавством порядку землевпорядним організаціям, наявні у них геодезичні та картографічні матеріали і документи, необхідні для виконання цих робіт.

Згідно із ст. 7 Закону № 899-IV проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) погоджується відповідною сільською, селищною, міською радою і затверджується на зборах більшістю власників земельних часток (паїв) у межах земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, та оформляється відповідним протоколом.

 

Розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних паїв, які подали заяви про виділення належних їм земельних паїв, проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою за місцем розташування земельних ділянок на відповідних зборах власників земельних паїв. Розподіл земельних ділянок між власниками оформляється відповідним протоколом.

 

 Статтею 10 Закону № 899-IV визначено, що для забезпечення гласності щодо виділення власникам земельних паїв сільська, селищна, міська рада в межах своїх повноважень зобов'язані:

- забезпечити розміщення в загальнодоступних місцях населених пунктів, у яких проживають власники земельних часток (паїв), оголошення про проведення зборів власників земельних часток (паїв) з питання розподілу земельних ділянок за два тижні до їх проведення;

- оприлюднити список осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), шляхом розміщення його в загальнодоступних місцях за 10 днів до початку проведення розподілу земельних ділянок.

 

Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та державної реєстрації права власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).

Після проведення всіх, вищезазначених дій, та отримання відповідних документів, необхідно звернутись до державного реєстратора для реєстрації права власності на земельну ділянку (реєстрація паю) на підставі отриманого рішення місцевої ради, так як земельна ділянка є нерухомість

 

Варто звернути увагу на строки вчинення всіх необхідних дій для оформлення права власності власниками сертифікатів на земельні частки (паї), аби вони не перейшли в категорію невитребуваних.

Невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).

У разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки (ст. 13 Закону № 899-IV).

Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.

 

Спеціалісти Юридичного сервісу «Консультант, допоможуть провести реєстрація або перевірка необхідних документів для реєстрація паю, а також, Набуття у власність за набувальною давністю, узаконення будівлі, тощо.

image
image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
  • PREMIUM 75.56 Топ 1
    image

    Студенцов Олександр

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 68.32 Топ 2
    image

    Грицай Микола Ігорович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 60.04 Топ 3
    image

    Боревич Марія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 55.4 Топ 4
    image

    Одинцова Валерія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 52.9 Топ 5
    image

    Баладига Сергій

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 49.9 Топ 6
    image

    Макеєв Дмитро

    Юрист Україна / Кременчук
    і
  • PREMIUM 48.58 Топ 7
    image

    Хижавська Олеся Ярославівна

    Юрист Україна / Хмельницька область
    і
  • PREMIUM 39.26 Топ 8
    image

    Миколаєнко Олена

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.3 Топ 9
    image

    Молчанов Олег Вікторович

    Адвокат Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.03 Топ 10
    image

    Палагіна Юлія Володимирівна

    Юрист Україна / Харківська область
    і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Важливо

Знати про нас

image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.