Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Звернення стягнення на земельні ділянки. Порядок примусової реалізації.
Примусове виконання рішень виконавцями може передбачати звернення стягнення на земельні ділянки незалежно від їх цільового призначення. Такий захід вживається, якщо за результатами оцінки майна боржника встановлено недостатність наявних у боржника коштів і рухомого майна для задоволення вимог, зазначених у виконавчому документі. Важливо зазначити, що особливих обмежень щодо звернення стягнення на земельні ділянки немає, за винятком випадків, коли земельна ділянка та розташований на ній будинок не можуть бути продані окремо. Але якщо будинок є єдиним місцем проживання боржника, а сума заборгованості за виконавчим документом не перевищує 20 мінімальних зарплат (на 1 квітня 2024 року – 160 тис. грн.), звернення стягнення не здійснюватиметься.
Міністерство юстиції наказом від 11 листопада 2021 року № 4066/5 внесло зміни до Інструкції з організації примусового виконання рішень, якими окреслив порядок звернення стягнення на земельні ділянки або права на них. Описом та арештом земельних ділянок або прав на них займатимуться як державні, так і приватні виконавці, дотримуючись вказівок, викладених у розділі VII Закону України «Про виконавче провадження» та розділі VIII Інструкції № 512. обов’язково, щоб ці дії відповідали положенням, викладеним у главі 21 Земельного кодексу України.
Процес організації та проведення земельних торгів здійснюється згідно з положеннями Земельного кодексу України, а також з урахуванням окремих положень Закону України «Про іпотеку». Крім того, Вимоги до підготовки та проведення земельних торгів з продажу земельних ділянок та набуття права користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня № 1013. 2021 р., враховано.
З метою примусового продажу земельних ділянок або прав на них у примусовому порядку орган державної виконавчої служби надає приватним виконавцям доступ до електронної торгової системи. Такий доступ забезпечується шляхом укладення договору з оператором відповідного електронного майданчика, який визначає порядок організації та проведення земельних торгів. Підготовка лотів аукціону здійснюється відповідно до норм, викладених у статті 136 Цивільного кодексу. Оголошення цих земельних торгів здійснюється виконавцем, який має повноваження на їх проведення.
Орган державної виконавчої служби обирає оператора електронного майданчика з переліку авторизованих майданчиків, розміщеного на офіційному веб-сайті адміністратора електронної торгової системи «Прозоро». Відповідно до положень статей 135 та 136 Земельного кодексу України приватний виконавець проводить земельні аукціони.
Під час оприлюднення оголошення про проведення земельних торгів в електронній торговій системі витрати, пов’язані з підготовкою лота до продажу, включатимуть витрати, пов’язані з оцінкою земельної ділянки або прав на неї, а також виготовлення та затвердження документації із землеустрою згідно з юридична процедура. Одночасно виконавець зобов’язаний не пізніше наступного робочого дня після оприлюднення оголошення в електронній торговій системі письмово повідомити особу, яка має переважне право придбання ділянки.
Вирішально! У разі проведення земельних торгів, якщо право власності на конфісковану земельну ділянку мають особи, які мають переважне право власності, виконавець обов’язково за 30 днів до початку аукціону повідомляє нотаріально засвідченого переважного права. .
Після закінчення земельних торгів виконавець підписує та скріплює печаткою протокол та договір, що в свою чергу призводить до видання акта про проведення електронних торгів. У подальшому державний виконавець приступає до підписання у нотаріуса договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Договір про організацію та проведення земельних торгів з оператором відповідного електронного майданчика для надання доступу до електронної торгової системи державним виконавцям, які відповідно до статті 135 Земельного кодексу України виступатимуть організаторами земельних торгів, підписується керівником відповідного органу державної виконавчої служби.
За земельні торги, кошти, зараховуються оператором електронного майданчика відповідні рахунки виконавчої служби, приватного виконавця, після підписання договору купівлі-продажу земельної ділянки, у звязку з чим покупець земельної ділянки може не хвилюватись, що при оформленні договору купівлі-продажу, можуть витнукнути проблеми і покупець втратить кошти.
Важливо! на період військового стану реалізація майна, що перебуває в іпотеці заборонено чинним законодавством.
Отже, у випадку коли виконавець звертає стягнення на нерухоме майно боржника, допомога юриста є суттєвою, оскільки допоможуть уникнути ситуацій коли порушуються права боржника а іноді і інших осіб, при цьому, вийти із складних життєвих ситуацій з найменшими втратами. Юрист чи адвокат при таких виконаннях надасть юридичні послугу, що допоможуть зберегти та захистити права боржника. Консультація юриста або послуги юриста можливо отримати на Юридичному сервісі «Консультат», та відповідно менеджери підберуть фахівця, який допоможе на надасть супровід при виконання такої категорії справ, а також при незаконному списанні коштів з ваших рахунків, допоможуть їх повернути.