Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Облік військовозобов’язаних на підприємстві
Відповідно до затвердженої Постанови Кабінету Міністрів України № 1487, у протоколі про організацію та ведення військового обліку військовозобов’язаних і резервістів встановлено, що громадяни України можуть бути прийняті на роботу лише за наявності офіційного обліку в місцевому територіальному центрі комплектування та соціального забезпечення (ТЗК та СП), а також органи Служби безпеки України (СБУ) та підрозділи Служби зовнішньої розвідки (як зазначено в абз. 2 п. 34 Порядку).
Відповідно до пункту 20 наказу № 1487 документами військового обліку є:
- для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;
- для військовозобов’язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
- для резервістів - військовий квиток.
Відповідно до пункту 34 Порядку перевірка військово-облікового документа фізичних осіб під час прийняття на роботу є обов’язковою для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.
На цьому етапі кадрова служба роботодавця перед прийняттям на роботу перевіряє наявність у кандидата військового документа. Відповідно до пункту 13 Порядку, якщо роботодавець визначає особу для ведення військового обліку, вона зобов’язана повідомити про це відповідний районний (міський) ТЦК та СП протягом семи днів з дня видання відповідного наказу.
Перевірка військово-облікових документів поширюється не тільки на чоловіків, але й на жінок. Відповідно до пункту 21 наказу № 1487 особистий військовий облік зобов’язані проходити жінки за медичною або фармацевтичною спеціальністю, а також ті, які за власним бажанням обрали військово-облікову професію. Конкретний перелік професій, які підпадають під цю категорію, затверджується Міністерством оборони.
Разом з тим, важливо звернути увагу на те, що пункт 51 цього наказу конкретно визначає, що жінки, які отримали медичну або фармацевтичну освіту і раніше не перебували на військовому обліку, мають право проходити строкову військову службу до кінця 2026 року. Відповідно до вказівок, викладених у п. 34 наказу № 1487, відповідальна особа відділу кадрів роботодавця зобов’язана забезпечити отримання військовозобов’язаними, призовниками та резервістами необхідних відомостей про взяття на військовий облік, які повинні бути підписані власноруч. Із затвердженою формою цього документа можна ознайомитись у додатку 2 Порядку.
Відповідальність за порушення нормативних актів, а також законодавства з питань оборони, мобілізаційної підготовки та мобілізації визначено правилами. Ці правила розмежовують обов’язки військовозобов’язаних, військовозобов’язаних і резервістів, а також стосуються недбалого зберігання або пошкодження військово-облікових документів, що призвело до їх втрати. Крім того, п. 19 наказу № 1487 зобов’язує роботодавців роздрукувати та вивісити ці Правила у громадських місцях.
До наказу № 1487 включено пункт 34, який визначає додаткові обов’язки роботодавців. Одним із таких обов’язків є проведення інформаційних бесід з працівниками, які належать до категорії військовозобов’язаних, військовозобов’язаних та резервістів, забезпечення дотримання ними Правил військового обліку.
Під час видання наказу про прийняття військовозобов’язаного на роботу, передбаченого п. 41 наказу № 1487, роботодавець обов’язково вносить відомості про це в особистий військовий та оперативний облік призовників, військовозобов’язаних, і резервістів протягом п'яти днів.
Затверджена форма, визначена у додатку 5 до Порядку, передбачає, що переліки, які містять необхідну інформацію, можуть вестися як в електронному, так і в паперовому вигляді. Ці списки організовано за чотирма різними групами: офіцери, солдати рядового складу, унтер-офіцери та жінки-призовники. Крім того, є окремий список для призовників загалом. Оперативний облік військовозобов'язаних, військовозобов'язаних і резервістів (згідно з додатком 12 до Порядку) включає дані про загальну чисельність призовників, а також військовозобов'язаних і резервістів окремо. Цей облік ведеться поряд з особистим військовим обліком.
Списки персонального військового обліку та відомість оперативного обліку заповнюються та підписуються особою, відповідальною за ведення військового обліку на підприємстві. Відомості щодо осіб, виключених з персонального військового обліку, зберігаються у таких списках до кінця поточного року з відображенням відповідної інформації про їх чисельність у відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 34 Порядку № 1487 також визначено обов’язок роботодавця надсилати семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу, звільнення з роботи до відповідних районних (міських) ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів (форма, встановлена додатком 4);
У разі звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) призовників, військовозобов’язаних та резервістів інформація про їх звільнення у п’ятиденний строк вноситься до списків персонального військового обліку, а також до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Пункт 51 Порядку передбачає обов’язок роботодавця повідомити відповідний районний (міський) ТЦК та СП про жінок, які працюють на підприємстві, здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебувають на військовому обліку.
Отже, на сьогоднішній день, підприємству буде доцільно отримати послуги юриста для бізнесу. Фахівці юридичного сервісу «Консультант» нададуть юридичний супровід бізнеса та допоможуть при підготовка договору, підготовка контракту, тощо. Послуги бізнес-юриста допоможуть уникнути штрафних санкцій передбачених за неналежне ведення військового обліку військовозобов’язаних.