Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Внесення додаткових вкладів у статутний капітал учасниками ТОВ
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 № 2275-VIII статутний капітал товариства може бути збільшено додатковими внесками або його члени або треті особи, як визначено загальними зборами. Слід зазначити, що кожен учасник має право вносити додатковий внесок відповідно до своєї частки у статутному капіталі. Однак третім особам дозволяється робити внески лише після того, як учасники скористалися своїм пріоритетним правом або відмовилися від нього.
Додаткові внески, як зазначено у частині 4 статті 18 Закону № 2275-VIII, можуть бути у формі грошей, цінних паперів або іншого майна. Це означає, що негрошові внески також допустимі.
Якщо мова йде про негрошові внески, то грошова оцінка має бути визначена загальними зборами учасників одноголосно. Учасники товариства мають право вносити додаткові внески протягом визначеного терміну, що не перевищує одного року з моменту прийняття рішення про залучення додаткових вкладів. Третім особам дозволяється робити внески протягом шести місяців після цього періоду, якщо загальні збори не приймуть рішення про коротший термін. Ці умови можуть бути змінені статутом товариства або рішенням, прийнятим на загальних зборах. Загальні збори також мають право дозволяти додаткові внески без дотримання пропорцій часток у статутному капіталі або обмежувати це право окремими учасниками. Крім того, етап внесення додаткових вкладів може бути скасований для учасників, які мають переважне право.
Відповідно до положень статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV державному реєстратору необхідно надати необхідні документи, у тому числі заяву. та комплексний пакет документів для внесення змін до Єдиного державного реєстру (ЄДР) щодо збільшення статутного капіталу та уточнення відомостей про учасника.
Закон № 2275-VIII, а саме стаття 18, містить норму, яка передбачає можливість укладення договору про додатковий внесок. Ця угода передбачає зобов’язання учасника або третьої особи зробити додатковий внесок у формі грошей або немонетарних активів, а компанія погоджується збільшити частку цього учасника в статутному капіталі або прийняти нову особу до володіння відповідна частка. Після цього загальні збори протягом одного місяця після закінчення строку внесення додаткових вкладів приймають рішення про затвердження результатів вкладу, визначають уточнені розміри часток учасників відповідно до їх фактичних вкладів та офіційно затверджують розмір статутного капіталу.
У випадку, якщо додаткові внески не будуть зроблені в повному обсязі та протягом встановленого терміну, угода щодо цих додаткових внесків буде вважатися недійсною, якщо розмір частки не буде затверджений загальними зборами відповідно до фактичного зроблений внесок. Варто підкреслити, що державний реєстратор не перевіряє фактичне зарахування коштів на рахунок підприємства та не вимагає платіжних доручень як доказ. Збільшення статутного капіталу відображається виключно в бухгалтерських документах товариства.
Після отримання необхідних документів тривалість процесу оцінювання та реєстрації становить 24 години, як передбачено п.1 ч.1 ст.26 Закону № 755-IV.
Державний реєстратор вносить необхідні зміни до ЄДР у разі відсутності поважних причин для зупинення розгляду документів (як зазначено у ст. 27 Закону № 755-IV) або відмови у державній реєстрації (як зазначено у ст. 28 Закону № 755-IV). 755-IV).
Відповідно до Закону № 755-IV державний реєстратор має право відмовити у складанні реєстраційних актів, визначених статтею 28.
Згідно з частиною четвертою статті 25 Закону № 755-IV у разі реєстрації в Єдиному державному реєстрі зміни розміру часток учасників суб’єкт державної реєстрації зобов’язаний надати (або надіслати поштою разом із детальною) опис вкладення) витяг з Єдиного державного реєстру заявнику, підприємству та фізичним особам, які раніше були внесені до реєстру як учасники товариства.
Юридичний сервіс «Консультант» надасть фахові юридичні послуги для бізнесу. Адвокати та юристи здійснять кваліфікований юридичний супровід бізнеса, а також нададуть допомогу при підготовка договору або підготовка контракту для внесення додаткових вкладів у статутний капітал учасниками ТОВ, перевірка контрагента, тощо.