юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Оренда державного чи комунального майна.
В Україні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності регулюються Законом України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-IX.
Стаття 3 Закону встановлює перелік майна, яке може бути об’єктом оренди.
Частиною 4 ст. 4 Закону встановлено перелік осіб, які не можуть виступати орендарями державного чи комунального майна.
Відповідно до ст. 5 Закону етапність передачі в оренду майна включає:
- прийняття рішення щодо наміру передачі майна в оренду;
- внесення інформації про потенційний об’єкт оренди до електронної торгової системи (ЕТС);
- прийняття рішення про включення потенційного об’єкта оренди до одного із Переліків;
- опублікування інформації про потенційний об’єкт оренди, щодо якого прийнято рішення про включення до одного з Переліків, в ЕТС;
- розміщення в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду;
- проведення аукціону на право оренди майна або передача об’єкта в оренду без проведення аукціону, укладення та публікація в ЕТС договору оренди.
Відповідно до ст. 6 Закону № 157-IX ініціаторами оренди майна можуть бути потенційний орендар, балансоутримувач, уповноважений орган управління та/або орендодавець.
Таким чином, якщо потенційний орендар зацікавлений в одержанні майна в оренду, він має звернутися до орендодавця із заявою про включення цього майна до Переліку відповідного типу згідно з Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою КМУ від 3 червня 2020 р. № 483.
Згідно із п. 14 Порядку, потенційний орендар звертається із відповідною заявою через електронну торгову систему. Порядок реєстрації потенційного орендаря в електронній торговій системі визначається згідно з правилами функціонування електронного майданчика, через який такий орендар подає заяву.
Заява про включення майна до Переліку відповідного типу подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі і завантаження електронних копій документів, передбачених пунктом 15 Порядку.
Якщо потенційний орендар не має інформації про орендодавця майна, то він звертається із заявою відповідно до п. 16 Порядку.
Частиною 2 ст. 4 Закону № 157-IX визначено, що орендодавцями по відношенню до іншого окремого індивідуально визначеного майна є балансоутримувачі (пп. г). Таким чином, процедура дещо полегшується, оскільки не потрібно отримувати дозволи орендодавця і балансоутримувача на включення об’єкта до відповідного Переліку.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону № 157-IX орендодавець впродовж 10 днів з дати отримання заяви має її розглянути та прийняти рішення по суті.
У разі якщо відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, має надавати згоду на розпорядження майном балансоутримувача, цей строк розширюється до 40 днів.
Рішення про відмову у включенні об’єкта до відповідного Переліку приймається в разі наявності однієї з підстав, передбачених статтею 7 Закону № 157-IX.
Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону № 157-IX, після прийняття балансоутримувачем рішення про намір передачі майна в оренду або отримання від уповноваженого органу управління рішення про доцільність передачі майна в оренду балансоутримувач вносить інформацію про потенційний об’єкт оренди до ЕТС в порядку, обсязі та строки, передбачені п. 24 Порядку № 483, та включає об’єкт до одного з Переліків.
Пунктом 26 Порядку визначено відомості, які має містити інформація про потенційний об’єкт оренди.
Про прийняте рішення балансоутримувач повідомляє заявника протягом 3 робочих днів з дати його прийняття.
Частиною 7 ст. 6 Закону № 157-IX наведено перелік суб’єктів, які мають право змінити або скасувати рішення про включення (як і про відмову у включенні) об’єкта до одного з Переліків.
Переліки оприлюднюються в ЕТС та на офіційних вебсайтах орендодавців. Відповідно до п. 51 Порядку № 483 орендодавець через свій особистий кабінет оприлюднює в електронній торговій системі оголошення про передачу майна в оренду на аукціоні у випадках та у строки, передбачені ч. 1 ст. 12 Закону № 157-IX.
У межах цих строків він розробляє умови оренди майна (в разі наявності), які включають розмір стартової орендної плати об’єкта оренди для аукціонів та строк оренди, визначений згідно з п. 53 Порядку.
Проект договору оренди, що розміщується в оголошенні про передачу майна в оренду на аукціоні, повинен містити всю інформацію, передбачену примірним договором оренди, крім інформації про особу орендаря та орендну плату. Саме оголошення має відповідати п. 55 Порядку.
Аукціон за загальним правилом потрібен для об’єктів, які були включені до Переліку першого типу.
Передача майна без проведення аукціону відбувається у порядку, визначеному ст. 15 Закону № 157-IX.
Порядок проведення аукціону встановлено ст. 13 Закону, а також відповідними розділами Порядку № 483
Пунктом 73 Порядку № 483 визначено, що переможець електронного аукціону визначається шляхом автоматичної оцінки ЕТС цінових пропозицій учасників після завершення останнього раунду електронного аукціону та формування протоколу про результати електронного аукціону, крім випадків використання переважного права чинним орендарем при проведенні аукціону на продовження договору оренди відповідно до пункту 149 Порядку.
У разі коли для участі в аукціоні подано заяву на участь в аукціоні від одного учасника, такий учасник вважається таким, що подав найвищу цінову пропозицію за лот, а договір оренди укладається з таким учасником за запропонованою ним орендною платою, за умови, якщо така орендна плата дорівнює або перевищує стартову орендну плату.
Згідно до п. 74 Порядку № 483, переможець електронного аукціону підписує протокол про результати електронного аукціону та надає його оператору електронного майданчика, через якого ним подано цінову пропозицію, протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою.
Після цього він укладає договір оренди об’єкта оренди та підписує акт приймання-передачі протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону.
Розділ «Визначення переможця електронного аукціону та електронного аукціону із зниженням стартової ціни» порядку регулює також інші питання, які виникають під час визначення переможця аукціону.
Стаття 16 Закону № 157-IX та відповідні положення Порядку № 483 визначають порядок укладення договору оренди та внесення змін до нього.
Юридичний сервіс «Консультант» надасть фахові юридичні послуги для бізнесу. Адвокати та юристи здійснять кваліфікований юридичний супровід бізнеса, а також нададуть допомогу при підготовка договору або підготовка контракту отримання в оренду державного чи комунального майна, супроводить у проведенні аукціону, перевірка контрагента, тощо.