Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Купівля квартири - це дуже відповідальний момент, адже мова йде про великі суми. Тому варто як слід готуватися, щоб не натрапити на шахраїв та не втратити кошти. Існує чіткий прелік дій, які повинен здійснити кожен покупець, перед тим як укласти договіпр купівлі квартири зі своїм контрагентом:
- Першим кроком є встановлення того, що продавець має право власності на нерухомість та є дієздатним і повністю усвідомлює значення своїх дій. Перевірка документів - це фундаментальна і вкрай важлива стадія в процесі укладення договору купівлі - продажу, адже якщо виявиться, що особа є недієздатною, то укладений договір буде визнано недійсним. Документи на право власності квартири: свідоцтво про право власності, що видане органом приватизації, попередній договір купівлі-продажу, дарування, успадковування, а також необхідно звірити паспорт особи з правовстановлюючими документами. Якщо продавець відмовляється надавати вищезазначені документи, то є можливість перевірити їх у Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно.
- Наступним кроком є з'ясування відсутності майнового конфлікту, якщо майно перебуває у спільній частковій власності. Згідно з ст. 362 ЦКУ продавець перед продажем своєї частки повинен письмово повідомити інших співвласників та зазначити ціну і умови продажу - це унеможливить виникнення претензій з боку співвласників у майбутньому. Якщо квартира знаходится у спільній сумісній власності чоловіка та дружини, наприклад, то перед продажем обов'язковим є письмовий дозвіл одного з подружжя.
- Детальна перевірка майна та її власника у державних реєстрах. Мається на увазі Єдиний державний реєстр судових рішень, що допоможе зясувати чи є судові арешти на нерухомість та Єдиний реєстр боржників - для встановлення того, чи є заборгованості по сплаті за комунальні послуги у продавця.
- Важливим кроком є перевірка технічної документації, тобто паспорту, в якому зазначено план квартири, та всі інші характеристики. Якщо планування квартири, яке зазначено у технічному паспорті не співпадає з тим, що є наспрапавді, то необхідно перевірити наявність дозвілу у продавця на пререпланування квартири. У випадку, коли дозволу на переплануваня немає то забов'язання відновити змінені несущі конструкції лежить на новому власникові квартири.
Варто приділити увагу і особливостям укладення договору купівлі - продажу нерухомого майна.
- Загалом договір купівлі - продажу укладається у письмовій формі, де зазначаються всі істотні умови договору (предмет, ціна, строк дії), а також додаткові умови для регулювання відносин між продавцем та покупцем.
- Окрім умов варто зазначити і засоби забезпечення виконання забов'язання, гарантії сторін та визначити обсяг прав та обов'язків сторін у договорі.
- Наступним кроком є нотаріальне посвідчення договору після подання правовстановлюючих документів на нерухомість.
- Посвідчення відбувається за місцезнаходженням майна, юридичної особи, або за місцем реєстрації фізичної особи (однієї із сторін договору).
- Коли перевірені всі правовстановлюючі документи на нерухомість, законність даної угоди та сплачені необхідні податки, сторони підписують договір, а нотаріус в свою чергу посвідчує його, що говорить про те, що угода вважається здійсненою.
Значення юридичних послуг при купівлі квартири:
Всі вищеописані стадії, що є обов'язковими при купівлі нерухомості покупець може проходити самостійно, але більш ефективним та доцільним є звернення до юриста з питань нерухомості.
Саме він точно визначить правовстановлюючі документи на квартиру, які необхідно перевірити у конкретному випадку з урахуванням всіх особливостей, а також повною мірою здійснить перевірку контрагента за допомогою всіх наявних ресурсів та реєстрів, забезпечить правильне укладення договору та посвідчення його нотаріусом, що унеможливить порушення прав покупця.
Отже, купівля квартири передбачає складну процедуру, що вимагає уваги та відповідальності зі сторони покупця. Укладення договору - це вже заключний момент, який підсумовує всю виконану роботу з перевірки законності даних правовідносин.