юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Правила розрахунку пені за несплачені аліменти.
Часто розвивається сценарій, коли один з батьків не в повному обсязі виконує свої аліментні зобов’язання, сплачує нерегулярно та на свій розсуд. Хоча визначити непогашену заборгованість відносно просто, розрахувати відповідний штраф за прострочені платежі за таких обставин стає значно складніше. Щоб пролити світло на це питання, цінне роз’яснення містить постанова Верховного Суду від 8 березня 2023 року у справі № 461/7406/18. Відповідно до цього рішення визначено наступні вказівки:
Пеня за несвоєчасну сплату аліментів нараховується виходячи із загальної суми несплачених аліментів за відповідний місяць з нарахуванням пені за кожний день прострочення сплати. Важливо зазначити, що цей штраф не обмежується місяцем, у якому не було здійснено збір.
Для визначення розміру пені до місячного платежу заборгованість зі сплати аліментів за певний місяць (місячного платежу) множиться на кількість днів прострочення. Ці дні відраховуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому аліменти повинні були бути сплачені, але залишилися несплаченими, до дня фактичної сплати (не враховуючи дня виконання). Потім отриману цифру множать на один відсоток.
Формула розрахунку така: заборгованість за місяць помножити на кількість днів прострочення, а потім на 1%. Це правило забезпечує нарахування відсотків за кожен прострочений щомісячний платіж. Щоб визначити загальну суму штрафу, складіть окремі суми штрафу, розраховані для кожного місячного платежу.
У разі часткового погашення заборгованості по аліментах у наступному місяці пеня за зазначену заборгованість визначається з урахуванням несплаченої частини аліментів за конкретний місяць, починаючи з дати сплати частини місячного платежу і до дня, що передує наступному. погашення заборгованості за цим місячним платежем. Потім ця сума множиться на 1% для розрахунку штрафу.
Норма про нарахування пені за прострочення сплати аліментів, яка становить 1% від суми несплачених аліментів за кожний день прострочення, вимагає при розрахунку загальної суми пені враховувати як суму несплачених аліментів, так і кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісяця, тривалість виконання цього зобов’язання різна, що призводить до різної кількості днів прострочення залежно від тривалості місяця. Отже, пеня за прострочення сплати аліментів має застосовуватися до всієї несплаченої суми за кожен день прострочення, не обмежуючись конкретним місяцем, у якому не було стягнено. Таким чином, розрахунок пені за прострочені аліменти охоплює всю суму заборгованості і не обмежується місяцем, в якому виплата не була отримана.
Водночас перевірка правильності розрахунку покладається на суд. У разі виявлення будь-яких неточностей суд повинен провести власний розрахунок і включити його в остаточне рішення. Варто відзначити, що ця постанова показує, як нараховувати пеню за неповну сплату аліментів. Дуже рекомендуємо з ним ознайомитись!
Підсумовуючи, зрозуміло, що питання стягнення аліментів є складним і може спричинити численні ускладнення як у суді, так і під час примусового стягнення щомісячних платежів. Проте ми оптимістично налаштовані, що наша стаття допоможе впоратися з цими викликами, а в ідеалі — взагалі уникнути їх.
Спеціалісти юридичного сервіс "Консультант", нададуть консультація юриста з аліментів та допоможуть у вирішенні таких питаннях, як заборгованість по аліментах, стягнення аліментів з військовослужбовців, позбавлення батьківських прав аліменти, аліменти без розлучення, припинення стягнення аліментів, а також подібні питання, та супроводять на всіх необхідних етапах для вирішення питання повязаного з аліментами.