юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Трудові зміни 2024: останні новації КЗпП
Сьогодні країна переживає важкі моменти своєї історії. Незважаючи на повномасштабну агресію країни з боку Росії, нові закони все ще впроваджуються, а країна продовжує реформи. 15 травня набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо правонаступництва у трудових відносинах». Я маю намір обговорити основні моменти цього нормативно-правового акту.
Було додано останнє поняття «передача суб’єкта господарювання», яке було спеціально задумано як частина Господарського кодексу, яка конкретно стосується зміни власника організації, установи чи фізичної особи. Це також вважається формою господарської діяльності, комерційний кодекс конкретно стосується переходу права власності на організацію, установу чи фізичну особу. Як наслідок, проста зміна фізичної чи юридичної особи, яка керує підприємством, не впливає на трудові відносини. Однак це сталося раніше. Проте реорганізація та «організований колектив ресурсів» – це вже інтригуючі новели. По суті, якщо компанія передається новій юридичній особі, яка є окремою від поточної, або якщо виробничі потужності компанії передаються комусь іншому, відносини між працівниками та компанією повинні бути збережені.
Багато питань тут дискусійні, і майбутнє правоохоронних органів, ймовірно, залежатиме від того, як вони будуть розроблені, але роман інтригує.
Це законодавство виникло внаслідок зростаючої занепокоєності щодо захисту працівників у компаніях, а також збереження постійного зв’язку з власниками. Говорячи про безпеку, ми маємо на увазі створення стабільних і надійних умов праці при переході права власності на компанію до іншої сторони. Крім того, закон також намагається захистити працівників компаній шляхом прямого та колективного спілкування з профспілкою.
Таким чином, серед основних норм нещодавно прийнятого Закону слід відзначити такі:
- нові терміни, такі як «відчужувач», «набувач» і «передача права власності на бізнес», були включені до словника, а також визначення цих термінів.
- Ще одним напрямом уваги є створення та регулювання офіційної процедури правонаступництва у трудових відносинах.
- Під час передачі підприємства до нового власника (набувача) переходять усі аспекти трудових відносин між працівниками та попереднім власником (відчужувачем).
- Після переходу підприємства до нового власника зберігаються всі необхідні умови для співпраці та основна профспілкова функція органу. У результаті покупець зобов’язаний дотримуватися тих же правил, що існували до передачі бізнесу.
- Крім того, відчужувач і набувач протягом 10 днів з моменту передачі підприємства новому власнику зобов’язані повідомити обраний орган первинної профспілкової організації про дату передачі, мотиви такого рішення, правові наслідки. процес щодо працівників компанії, а також будь-які дії, які будуть вжиті проти працівників.
- Після передачі підприємства новому власнику про будь-які зміни в умовах праці працівників необхідно повідомляти протягом наступних двох місяців.
- Якщо працівника було звільнено у зв'язку зі зміною умов контракту, то вся відповідальність за розірвання контракту з цим працівником покладається на роботодавця.
25 квітня Верховна Рада України ухвалила законопроект №7731, яким вносяться зміни до Кодексу законів про працю України. Ці зміни спрямовані на надання роботодавцям додаткових підстав для розірвання трудового договору.
Згідно з нормативно-правовим актом, який набуде чинності через три місяці з дня його опублікування, розірвати трудовий договір з працівником можна за таких підстав:
- - Неналежна поведінка або невиконання покладених на підприємство обов'язків. Ці положення викладені в частині другій статті 142 КК.
У випадках, коли вину у вчиненні злочину проти основ національної безпеки України доведено в суді, може бути надано звільнення від відбування покарання з випробуванням.
Також новим законодавчим актом буде внесено зміни до частини другої статті 142 Кримінального кодексу. Ці поправки стосуються вказівок внутрішньої поведінки в компанії чи підприємстві. Іншими словами, Закон встановлює формальні правила спілкування з працівниками, які включають такі умови:
- У випадках, коли організація володіє конфіденційною інформацією, зокрема даними, які мають значну цінність з точки зору національної оборони, економічної безпеки або захисту критичної інфраструктури, працівники повинні підписати угоду про нерозголошення.
- Обов’язковим для працівників є розкриття будь-яких зв’язків чи зв’язків з особами, які постійно проживають на території держави-агресора чи тимчасово окупованого регіону України.
Законопроект №7731 розроблено з метою встановлення орієнтирів поведінки підприємств, які мають важливе значення для національної чи економічної безпеки України, як визначено законодавцем. Зокрема, особливий акцент було зроблено на об’єктах та операторах критичної інфраструктури, при цьому підвищена увага приділялася благополуччю та діям їхніх працівників.
- Підсумовуючи, очевидно, що зміни до Кодексу законів про працю України вирішують сучасні проблеми. Враховуючи конфлікт, який триває в нашій країні вже понад два роки, важливість збереження трудових відносин на життєво важливих підприємствах не потребує додаткових пояснень. Отже, мінливі обставини вимагають цих змін, навіть якщо дехто може стверджувати, що вони дещо відстрочені.
Тема зв'язку співробітників і нових власників під час передачі бізнесу широко обговорювалася в минулому. Нещодавні зміни до Кодексу законів про працю в Україні мають на меті спростити цей процес і полегшити його як для працівників, так і для нових власників. Дуже важливо, щоб працівники мали прозорі та надійні умови праці, оскільки це важливо для успіху та ефективності нового підприємства.
Запропоновані модифікації видаються привабливими, хоча їх справжню ефективність покаже лише час. Важливо визнати суттєві зміни у трудових відносинах у рамках військового законодавства, але ця тема потребує власного всебічного аналізу та наразі перебуває у стадії роз’яснення.
Юридичний сервіс «Консультант» надасть фахові юридичні послуги для бізнесу. Адвокати та юристи здійснять кваліфікований юридичний супровід бізнеса, та допоможуть підготувати юридичну особу до приєднання, а також нададуть допомогу при підготовка договору або підготовка контракту для приєднання, здійснять перевірка контрагента, тощо.