юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
У Міністерстві юстиції України розповіли, як можна знайти боржника для отримання аліментів.
Якщо боржник проживає за кордоном, спори щодо обов’язку сплачувати аліменти регулюються міжнародними договорами України та Законом України «Про міжнародне приватне право».
Якщо боржник проживає на території іншої країни, стягувач має право виступати за визнання боргу та надання дозволу на його виконання місцевим органом влади цієї країни за офіційною угодою між країнами. Якщо офіційної угоди немає, на основі взаємності борг вважається законним. У запиті керуючий має вказати адресу боржника або територію, на якій він знаходиться.
Якщо точне місце проживання боржників за кордоном невідоме:
Без цієї інформації стягувач позбавлений можливості вимагати від суду України дозволу на виконання рішення суду іноземної держави на території України.
Інформація щодо адреси боржника може бути отримана лише під час розгляду судової справи за довіреністю, яка складається судом відповідно до вимог міжнародного договору, а під час відсутності судової справи – за вимогами частини другої - четвертої статті 499 ЦК України.
Крім того, положення Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших форм сімейної допомоги 2007 року, яка набула чинності 1 листопада 2013 року, дозволяють отримувати інформацію без ухвали суду.
Ця Конвенція використовується спільно з 49 державами-учасницями, вона надає центральному органу влади повноваження допомагати у встановленні місцезнаходження боргу або кредиту.
Пояснювальна записка до Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейної допомоги описує допомогу, яка доступна в місці, зазначеному в статті 10 Конвенції, коли відомо або очікується, що боржник або кредитор є у запитуваній державі або перед надсиланням заяви, коли необхідно визначити, чи перебуває боржник або кредитор у запитуваній державі.
У зв’язку з цим зацікавлена особа, яка не знає місця проживання боржника за кордоном, має право відповідно до Конвенції звернутися до відповідного органу в країні походження договору, що призведе до встановлення місця проживання боржника. , – підсумували в міністерстві.
Що має бути зазначено в заяві та куди її потрібно направити?
Запитуючи про місцезнаходження боргу, зацікавлена особа пише на адресу відповідного органу в запитуваній державі запитуваною мовою:
- назву боргу, ім'я та прізвище кредитора та ім'я бенефіціара.
- профільні дані боржника та будь-яка інша доречна інформація, яка допоможе знайти боржника (ідентифікаційний номер боржника, номер телефону, адреса та номер телефону роботодавця тощо).
Заява подається до Міністерства юстиції України безпосередньо або через його територіальні організації - міжрегіональні управління. Міністерство юстиції України передає цю пропозицію центральному органу асоційованої держави щодо Конвенції для її подальшої оцінки.
У подальшому інформація, отримана Міністерством юстиції України від головного органу держави-учасниці Конвенції, буде доведена до відома призначеної особи.
Спеціалісти Юридичного сервісу "Консультант" допоможуть зібрати необхідні документи та супроводять у вирішенні питання щодо стягнення аліментів з військовослужбовців, стягнення аліментів за минулий час, добровільна сплата аліментів, аліменти на повнолітню дитину, припинення стягнення аліментів, та багато інших питань що виникають в сімейних правовідносинах, а також та нададуть фахову консультації, що виникають у подібних ситуаціях.