юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Переваги та причини укладення контракту на аутсорсинг.
Сьогодні багато українських компаній втратили або вже не мають можливості завершити всю свою господарську діяльність, внаслідок чого вони забезпечують роботою своїх працівників. Щоб зберегти співробітників на підприємстві, єдиний вихід – укласти договір аутсорсингу.
Поняття терміну аутстафінг та як цей термін визначається на законодавчому рівні в Україні?
Часто вживається термін аутстаффінг або інші слова на зразок «оренда співробітників», «лізинг співробітників» - це виведення співробітників зі штату компанії-клієнта і переміщення їх в штат «аутстаффера» або компанії-підрядника.
Крім того, працівники повинні працювати на своїй попередній посаді та дотримуватися правил, розкладу та інших вимог компанії-клієнта.
Але обов’язки роботодавця щодо них виконуватиме вже підрядник: усі кадрові питання, такі як оплата праці, лікарняні, допомоги, відпустки, соціальні гарантії тощо, покладаються на компанію-підрядника.
Крім того, на сьогодні в Україні відсутнє офіційне визначення поняття аутсорсинг на законодавчому рівні, оскільки цей термін походить від міжнародних правових систем.
Так, ідея аутсорсингу формально не визнана в законодавстві України, але ст. 39 Закону України «Про зайнятість населення» описує діяльність «підприємств, які наймають працівників для роботи в Україні, в тому числі зміст аутсорсингу.
Крім того, відповідно до п. 14.1.183 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України кадрова послуга - це вид господарського або цивільного права, що передбачає надання послуги іншій особі (фізичній або юридичній) за плату.
Як наслідок, незважаючи на відсутність формального визначення терміну «аутстаффінг» в українському законодавстві, на практиці між замовником і виконавцем активно укладається договір про здійснення господарської діяльності, що передбачає аутстаффінг.
Коли необхідний зовнішній договір?
Контракт аутстаффінгу необхідний, коли компанія (клієнт) вимагає від зовнішніх експертів виконання конкретних завдань або проектів, але бажає уникнути прямого найму цих осіб у свій штат. Цей контракт зазвичай:
- Необхідність спеціальних знань: якщо компанія бажає мати конкретні знання чи здібності, необхідні для конкретного проекту, вона може шукати аутсорсингову компанію, яка має спеціалістів з відповідним досвідом.
- тимчасова потреба в ресурсах: коли компанії потрібні додаткові ресурси для виконання проекту або завдання, вона може скористатися послугами аутсорсингу, щоб швидко залучити необхідний персонал.
- Ефективне використання ресурсів: компанії, які хочуть зосередитися на своєму основному бізнесі, можуть скористатися перевагами аутсорсингу для виконання повторюваних або складних завдань, потім ці завдання можна делегувати іншим компаніям.
- зниження витрат: порівняно з наймом внутрішніх співробітників, аутсорсинг економічно вигідніший, оскільки компанія оплачує лише фактично виконану роботу, не враховуючи додаткових витрат, пов’язаних з управлінням персоналом.
- коли компанія має проблеми з відділом праці, через що у них виникають проблеми зі штрафами.
- Коли у компанії виникають проблеми з оплатою праці, які негативно впливають на непрофільні витрати, відволікають увагу компанії та негативно впливають на репутацію компанії.
Крім того, договір аутстаффінгу застосовується при наявності законодавчих обмежень щодо кількості працівників (наприклад, коли фізичні особи-підприємці, які працюють на ІІ рівні спрощеної системи оподаткування (наприклад, ФОПи), мають не більше 10 працівників, послуги компанія-підрядник допоможе вирішити це питання та залучить додаткових працівників, які необхідні, без збільшення чисельності.
Юридичний сервіс «Консультант» надасть фахові юридичні послуги для бізнесу. Адвокати та юристи здійснять кваліфікований юридичний супровід бізнеса, а також нададуть допомогу при підготовка договору або підготовка контракту для внесення додаткових вкладів у статутний капітал учасниками ТОВ, перевірка контрагента, тощо.