юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Процес вступу у володіння (охоронців) майном банку передбачає реалізацію як заставленого майна позичальників, зокрема неплатоспроможного банку, так і майна банку під час звернення стягнення.
Процес реалізації вартості арештованого (заставного) майна банку практично ідентичний, але кожен випадок має свої особливості.
Для максимального збереження своїх фінансових активів банки зазвичай використовують спеціальний механізм – банківську заставу. Тому на ринку є велика кількість заставного майна, банки повинні забрати його з ринку, щоб покрити втрату боргу. Заставним майном може бути як предмет кредитування, так і інше майно, яке є у власності позичальника, з документами на право власності.
Заставне майно банку може бути обміняне після закінчення періоду заборгованості, після офіційної реєстрації та документального підтвердження неплатоспроможності банку. Крім того, в якості банківського примусу реалізуються заставне майно, орендоване майно з простроченням платежів та нерухомість, передана у власність банку за рішенням суду.
Процес продажу заставних активів (нематеріальних і фізичних активів, які є частиною портфеля позичальника) можна здійснити за допомогою методу аукціону або електронної системи торгів. Через процедуру перераховуються права та обов’язки учасників процесу продажу майна неплатоспроможного банку Законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі – Закон).
У зв’язку з цим, з моменту визнання банку неплатоспроможним постановою НБУ, його управління та управління було передано тимчасовому керуючому – уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, яка здійснювала б заходи щодо реалізації майна банку. , включаючи заставу, а також отримувати плату за кредитами для збільшення капіталу банку, все це Фонд зобов'язував виплачувати вкладникам.
Через 24 години та протягом 30 діб ч. 1 ст. 39 Закону виконавча дирекція Фонду затверджує план поселення. Відповідно до цієї концепції та ст. 50 Закону суб'єкт уповноваження від Фонду, до сфери управління якого входить тимчасова адміністрація банку, проводить комплексну оцінку активів банку. Разом з активами враховуються також зобов'язання від банків.
Після проведення інвентаризації, формування ліквідаційної маси та затвердження переліку, що підлягає реалізації, у разі потреби здійснюється поетапна реалізація окремих видів майна банку (ч. 2 ст. 51 Закону).
Згідно з абзацами першим та другим розділу Положення про організацію реалізації активів (майна) банків, що ліквідуються, затвердженого дирекцією ФГВФО 24.03.2016: 388: Види активів ( об’єктів нерухомості ), доступних для продажу на відкритих торгах (аукціоні):
- нерухоме майно (некомерційна та комерційна нерухомість, транспорт, офісна та комп’ютерна техніка, зв’язок, обладнання та аксесуари, меблі та оздоблювальні роботи, побутова техніка, витратні матеріали);
– набуття прав за умовами боргу;
- майно банку, яке обмежене;
- Боржники.
- майно банку в цілому, включаючи весь комплекс.
У результаті, залежно від способу купівлі, покупець може придбати банк цілком, що включає всі пов’язані з ним кошти, активи та майно, або окремі активи. Але першочерговим завданням є максимально повна ліквідація банку-банкрута, включно з усім перерахованим майном, яке є в інвентарі Фонду, все це купується одним пакетом. І навпаки, нерухомість, яку продають банки, як правило, не вимагає додаткової експертної оцінки.
Фонд на своєму сайті розміщує всю інформацію про лот, терміни продажу, стартові умови аукціону та спосіб участі в ньому. Відтак, така ж інформація є у відкритому доступі на сайті неплатоспроможного банку, а також у визначених керівництвом Фонду ЗМІ.
Модель продажу майна банку, який є неплатоспроможним, обирає уповноважена особа Фонду. Найпоширенішими способами продажу майна банку є:
– публічні аукціони на торгових інтернет-майданчиках.
– офіційні аукціони, які є закритими, якщо лотом є об’єкти цивільних прав.
– процес відчуження права стягнення коштів від третіх осіб за кредити;
- прямі продажі офіційній асоціації або приватній особі.
Згідно з обраною моделлю, майно буде виведено на ринок лише після затвердження маркетингової стратегії управлінням ФГВФО.
Банки, які є неплатоспроможними, перераховуватимуть свої активи через уповноважені торгові компанії, перелік цих компаній є на сайті Фонду. Це компанії, які перераховані нижче, разом зі списком нерухомості для продажу, їхні веб-сайти також присвячені цій меті.
Як наслідок, інтернет-ресурс «Біржа банківської застави» Української універсальної біржі присвячений продажу заставних активів лише банками в Україні, частиною процесу є також продаж активів проблемних банків.
22 березня 2016 року між ДП «СЕТАМ» та Фондом захисту вкладів фізичних осіб було укладено договір, який передбачає взаємодію та співпрацю. У цьому документі зазначено, що СЕТАМ став основним майданчиком для передачі активів збанкрутілих банків, а в 2017 році СЕТАМ почав продавати права вимоги на аукціонах, які з часом дешевшали. Крім того, поодинокими є аукціони на вторинні активи, які проводяться в електронному вигляді на сайті ДП «СЕТАМ», а також на сайтах його партнерів.
З лютого 2017 року Фонд почав забирати всі активи проблемних банків через ProZorro. ліквідаційна система.
Аукціони щодо майна, на яке накладається арешт у разі онлайн-продажів, призначаються за певним номером, про що йдеться на сайті аукціону. Після цього в них може брати участь кожен зареєстрований користувач системи. Для цього необхідно лише сплатити реєстраційний внесок.
У відносинах, які безпосередньо не пов’язані з основною діяльністю банку, банк вважається звичайною юридичною особою, тому дії державного виконавця регулюються Законом «Про виконавче провадження». Таким чином, заволодіти майном і фінансовими рахунками можна навіть за наявності ліквідатора. Однак кожен випадок вирішується судом в індивідуальному порядку.
Крім того, з 15 грудня 2017 року висновки щодо застосування правових принципів, що випливають із постанов Верховного Суду, стали обов’язковими не лише для повноважень щодо визначення законності речей, які перелічені у статті 13 Закону «Про судоустрій» та статусу суддів, але й для інших судів. Ці суди мають враховувати правові засади при тлумаченні законодавства (ч. 6 ст. 13 Закону «Про судоустрій і статус суддів»).
Юридичний сервіс «Консультант» надає всі види юридичних послуг у тому числі і юридичні послуги онлайн. Спеціалісти нашого сервісу складуть правовий аналіз ситуації для визначення порядку дії у відповідній ситуації та допоможуть зібрати необхідні документи та при необхідності супроводять судовий процес.