юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Перенесення існуючого бізнесу або створення нового бізнесу, що не є частиною України, є звичайною практикою, оскільки триваючий конфлікт змушує бізнес адаптуватися до нової ситуації.
Крім того, небезпеки за кордоном залежать від юрисдикції, обраної для ведення бізнесу, а також чинних обмежень законодавства України, зокрема щодо валюти та податків.
Починаючи з вибору юрисдикції, яка буде реєструвати ваш бізнес за кордоном, вкрай важливо отримати точну юридичну консультацію. Правда полягає в тому, що закони різних штатів мають спеціальні правила щодо реєстрації бізнесу, які починаються з вимоги податкового резидентства та закінчуються вимогою громадянства як власника, так і директора. Ці правила численні: вимога щодо наявності працівників, вимога щодо виплати мінімальної заробітної плати, вимога щодо розрахунку вартості утримання офісу, неможливість дистанційного керування рахунками тощо.
Вимоги щодо подання аудиторських звітів компаніями, розташованими в інших країнах, також можуть бути досить специфічними щодо вітчизняного бізнесу, особливо якщо діяльність має обмежений обсяг ротації. Зрештою, витрати на створення та підтримку цих звітів у деяких юрисдикціях перевищують річні витрати на бухгалтерський облік.
Однак розуміння небезпеки ведення бізнесу за кордоном варто починати з вивчення українського законодавства.
У результаті Постановою НБУ № 18 лютого 2022 року було встановлено новий порядок купівлі іноземної валюти в Україні, цей порядок обмежувався операціями, які відбувалися на території країни. Враховуючи ці фактори, фінансування бізнесу за кордоном є складним і передусім передбачає готівку або залучення третіх осіб, ці питання стануть проблематичними під час впровадження нормативних актів іноземного банку.
Крім того, працівники ДПС активно цікавляться іноземними юридичними організаціями, особливо після відновлення податкових перевірок бізнесу. У результаті податківці хочуть знати, чи можна застосовувати трансфертне ціноутворення до попередньо контрольованих обмінів між іноземною корпорацією та резидентом. Адже податковий контроль за трансфертним ціноутворенням передбачає зменшення податкового боргу платника податків до рівня його податкового боргу, розрахованого виходячи з того, що комерційні та фінансові аспекти даної операції порівнюються з іншими операціями, зазначеними у статті, ці операції вважаються пов'язаними.
Подібним чином, нові положення законодавства щодо звітності про КІК додають проблем.
Так, Фізичні особи-контролери зобов’язані подати звіт про всі підконтрольні їм компанії одночасно з річною декларацією про доходи та майно за весь календарний рік, починаючи з 2024 року. Звіти за наступний фінансовий рік необхідно подати до кожен власник іноземної компанії (контролер) в Україні: особа, яка володіє понад 50% компанії, або більше 25% і понад 50% разом з іншими власниками, або фактично контролює компанію. Штраф за неподання звіту про CIC за звітні 2022 та 2023 роки становить 268 400 доларів США за звіт. Несвоєчасне подання кожного звіту – 2684 на день (до 50 днів – 134200). До звіту повинні бути включені належним чином завірені копії фінансової звітності іноземної компанії, що підконтрольна (фінансова звітність, складена не англійською мовою, має бути переведена українською мовою з нотаріально завіреним перекладом).
Фактично, необхідність подання звіту про CIC вимагає збереження бухгалтерських записів і точного створення фінансової звітності для іноземної корпорації. Крім того, буде значно збільшено частоту податкових коригувань і зручність застосування правил трансфертного ціноутворення, що має вирішальне значення для точного визначення податкових зобов’язань за наявності звітності КІК.
Якщо говорити про небезпеки ведення бізнесу в різних зарубіжних країнах, то осягнути їх усі, принаймні спочатку, в рамках цієї статті неможливо. Небезпеці податкового бізнесу в країнах ЄС можна присвятити не одне окреме дослідження.
Проте я хочу висвітлити один суттєвий аспект потенційної втрати часу та грошей – ризик припинення банківської діяльності в іноземному банку та закриття або замороження рахунку.
Практика банківського комплаєнсу або фінансового моніторингу поширена в більшості юрисдикцій. Банки, враховуючи вимоги FATF щодо відмивання грошей та інші нормативні акти, дуже цікавляться діяльністю своїх клієнтів. Крім того, першорядне значення для фінансових установ має нещодавня підприємницька діяльність та нерезиденти серед власників.
У своїй практиці я стикався з численними, тривалими та складними процедурами узгодження документів із фахівцями банківської справи, які займаються комплаєнсом з клієнтами. Часто клієнти самі здійснювали нетипові банківські операції, які важко було як підтвердити, так і пояснити спеціалістам. Наприклад, клієнт, який придбав витратні матеріали для друку в Україні, використав їх для упаковки товарів, які походять з України та призначені для європейського ринку. Банк у Чехії тривалий час утримував виплати, поки не отримав вичерпну документацію всієї операції. Крім того, для іноземного банку в першу чергу важливою є наявність бізнесу, тобто наявність офісу та співробітників. Однак деякі з більш заплутаних випадків призвели до заборони операцій і фактичного закриття рахунків. У цьому сценарії для повернення коштів із закритого рахунку знадобиться більше місяця за умови, що буде створено інший рахунок і сплачено всі комісії, пов’язані з банком.
Таким чином, корисно мати повний набір первинних документів для вашого відділу комплаєнсу та всіх документів, що стосуються місця проживання та податкового статусу власників. Крім того, варто знайти місцевих адвокатів, які необхідні для розблокування банківських операцій.
У результаті, враховуючи існуючі небезпеки та витрати на ведення бізнесу за кордоном, дуже важливо оцінити фінансові вигоди від переїзду або створення бізнесу на певній іноземній території. Зрештою, при створенні бізнесу за кордоном важливо дотримуватись норм українського законодавства щодо звітності CIC та уникнення трансфертного ціноутворення, а також вміти орієнтуватися в іноземному законодавстві. Тому варто знайти місцевих адвокатів або зв’язатися з мережевою юридичною фірмою в Україні та отримати допомогу з більшістю формальних процедур або вирішенням існуючих проблем з іноземним законодавством.
Спеціалісти юридичного сервіс "Консультант", нададуть юридичні послуги для бізнесу та допоможуть в таких питаннях, як підготовка претензії боржнику, підготовка договору, підготовка контракту, перевірка контрагента, претензія боржнику, вимога боржнику, та супроводять на всіх необхідних етапах для вирішення відповідного питання.