Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Ознаки та основні особливості трудових контрактів:
- Для забезпечення правомірних трудових відносин та захисту прав працівника варто укладати трудовий договір, але в деяких випадках звичайний договір втрачає свою актуальність та збільшується потреба в інших видах угод, що передбачені законодавством.
- Одним із таких видів є контракт, що являє собою різновид трудового договору.
- Контракт має ряд переваг, а саме: можливість укладення на чітко визначений строк, встановлення додаткових підстав для розірвання та загалом детальне регулювання всіх аспектів трудових відносин.
- Сторонами контракту є працівник та роботодавець (як власник підприємства, так і уповноважений орган).
- Головною особливістю контрактів є те, що їх укладання можливе лише в чітко передбачених законодавством випадках, наприклад: при працевлаштуванні наукових та педагогічних працівників, працівників фермерських господарств, керівників державних закладів охорони здоров’я, керівників, або ж працівників підприємств, виконавчих директорів кооперативів.
Порядок укладення контрактів:
- Перш ніж укладати контракт з працівником, роботодавець забов’язаний повідомити йому про місце роботи, функціональні обов’язки, права та умови праці, наявність небезпечних та шкідливих факторів, локальні правила розпорядку, тривалість відпустки.
- Після закінчення етапу інформування, необхідно перейти до безпосереднього укладення контракту. На відміну від трудового договору, контракт обов’язково укладається у письмовій формі в двох примірниках, один із яких залишається у працівника, інших у роботодавця, який в свою чергу повинен забезпечувати конфіденційність умов контракту. Для підготовки контракту працівникам досить часто потребується юридична консультауція, яку може надати саме юрист з трудових відносин.
- Наступним кроком є оформлення розпорядження про прийняття на роботу. Юридичне значення такого розпорядження є досить вагомим, адже без нього трудові відносини будуть вважатися неправомірними.
- Укладений контракт може набувати чинність з моменту підписання, або ж у певний строк, про що необхідно зазначити в ньому.
Умови розірвання трудового контракту:
Оскільки контракти регулюють трудові відносини, строкового характеру між їх учасника постає питання про розірвання даної угоди. загалом це можливо як зі сторони роботодавця, так і зі сторони працівника. Процес розірвання може відбуватися на загальних підставах та на тих, що визначені контрактом. Загальним підставами є істотна зміна умов праці, закінчення строку, відмова від переведення в іншу місцевість при зміні розташування підприємства, у випадку якщо умови контракту порушують правові норми чинного законодавства, відсутність працівника на роботі протягом чотирьох місяців. Дострокове розірвання контракту можливе у випадку порушень умов, зазначених в ньому. Якщо ж контракт розривається достроково з ініціативи роботодавця, працівник має право отримати компенсацію за завдану моральну та матеріальну шкоду. Важливою деталлю є те, що за два місяці до закінчення строк на який укладався контракт він може бути подовжений, або ж укладатися на новий термін. У випадку подовження, права та обов’язки сторін зберігаються незмінним, а при переукладеннні необхідно буде узгоджувати умови наново.
Вимоги до змісту трудового контракту:
Як вже зазначалося однією із особливостей контрактів є те, що саме вони дають можливість детально врегулювати трудові відносини. Загалом зміст контракту складають:
- Чітко визначені обсяги та умови роботи, організації праці, а також строки її виконання.
- Строк дії самого контракту.
- Підстави розірвання та припинення.
- Умови, за якими здійснюватиметься оплата праці та матеріального забезпечення працівника. Варто зазначити, що розмір оплати не може бути меншим ніж той, що встановлений законодавством. Також допускається зазначення умов підвищення або ж зменшення оплати праці.
- Можливим є визначення пільг, гарантій та компенсацій, що не встановлені законодавством.
- Також встановлюється робочий графік та щорічна відпустка, тривалість якої передбачена ст. 75 КЗПП.
- Обов’язково визначається розмір компенсації працівнику у разі дострокового розірвання контракту.
Чим може допомогти юрист з трудових питань при укладенні контракту?
Задля недопущення виникнення спорів з трудових відносин варто приділити увагу саме стадії укладення контракту. Юрист з трудових справ допоможе підготувати контракт, що регулюватиме трудову діяльність не порушуючи ваших прав та інтересів, у випадку розірвання контакту, допоможе стягнути з роботодавця компенсацію. Якщо справа дійде до суду, адвокат з трудових спорів належним чином представить ваші інтереси та захистить порушені права, зібравши необхідні докази та обравши ефективну стратегію захисту.