Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Затримання є одним із найбільш застосовуваних тимчасових запобіжних заходів, який передбачає кримінальне право та має важливе значення для провадження в цілому .
- Загалом затримання особи здійснюється шляхом обмеження її волі на певний строк та використовується задля недопущення вчинення кримінальних правопорушень, або ж фальсифікації доказів.
- Відповідно до ст. 209 КПК особа вважається затриманою з моменту утримування її силою біля уповноваженої особи.
- Під уповноваженою особою варто розуміти працівників органів досудового розслідування, внутрішніх справ, або ж органів безпеки та інших відомств, які законодавством вповноважені на проведення затримання.
- Даний запобіжний захід може використовуватися як на підставі відповідної ухвали слідчого судді, так і без неї, але в чітко передбачених законодавством випадках.
Затримання на підставі ухвали слідчого судді:
Одним із різновидів затримання підозрюваного або обвинуваченого є затримання з метою приводу.
- Такий захід може ініціювати прокурор в рамках досудового розслідування, шляхом подачі клопотання про отримання дозволу на затримання.
- Варто зазначити, що воно може подаватися разом з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
- Слідчий суддя, негайно дослідивши викладене у клопотанні постановляє ухвалу про проведення затримання, якщо наявні всі необхідні підстави.
- Важливою деталлю є те, що під час судового засідання прокурор має обґрунтувати доцільність проведення даного тимчасового запобіжного заходу.
- Основною метою даного різновиду затримання є доставлення підозрюваного чи обвинуваченого до суду, задля обрання запобіжного заходу.
- Отже, основна підстава для проведення - неявка підозрюваного, або обвинуваченого при розгляді клопотання прокурора про обрання запобіжного заходу.
- Після спливу 36 годин особу мають звільнити, або ж доставити до слідчого судді, чи суду, який надав дозвіл на затримання.
Затримання без ухвали слідчого судді або суду:
Звісно, що в більшості випадків для затримання особи необхідна відповідна ухвала, що постановляється слідчим суддею. Законодавством передбачена виключна кількість обставин, за яких вповноважені службові особи можуть здійснити затримання без ухвали, виключно якщо особу підозрюють у вчиненні злочину, за який передбачається відповідальність у вигляді позбавлення волі:
- особа була помічена в момент вчинення правопорушення, або замаху на його вчинення.
- свідок чи потерпілий, або ж сукупність ознак на тілі чи одязі вказують на вчинення певною особою кримінального правопорушення.
- якщо особа після вчинення тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину намагалася ухилитися від відповідальності шляхом втечі та є всі підстави, що підтверджують цю обставину.
Якщо ж особа підозрюється у вчиеннні злочину, за який передбачена кримінальна відопвідльність у вигляді штрафу розміром понад три тисячі неоподатокваних мінімумів громадян, при цьому підозрюваний не виконав обов'язки покладені на нього в результаті обрання запобіжного заходу - заримання також може здійснюватись без відповідної ухвали.
- Паралельно із затриманням може проводитись обшук затриманою особи, але з обов’язковою присутністю мінімум двох понятих. Безпосередньо в момент затримання уповноважені особи, які його проводять забов'язані повідомити особі у зв'язку з чим її затримують та роз'яснити її права та обов'язки.
- Протягом затримання складається протокол в якому фіксуються підстави його проведення, права та обов’язки, а також склад присутніх. По закінченню процедури протокол підлягає підписанню уповноваженою особою та самим затриманим.
- Варто зазначити, що затриманий обов’язково повинен отримати копію складеного протоколу Якщо ж відомості, що містяться в протоколі не відповідають дійсності, варто повідомити про це уповноважену особу, з метою усунення невідповідності, або ж взагалі відмовитися від його підписання.
- Результатом проведенння затримання є доставлення особи до підрозділу органу досудовго розслідування.
Оскарження незаконного затримання:
- Відповідно до ст. 29 Конституції України та ст. 207 КПК особа має право оскаржувати незаконне затримання.
- Законність та обґрунтованість затримання повинна бути перевірена шляхом доставлення затриманого до слідчого судді у найкоротший строк.
- На практиці зустрічаються випадки, коли для затримання не було належних підстав, сама процедура проводилася з порушенням прав та інтересів затриманої особи, складений протокол, не відповідає законодавчо-встановленим вимогам, або ж порушені визначені строки - все це є підставами для оскарження незаконних дій.
- Допомогти в цьому може адвокат з кримінальних справ, адже процес оскарження вимагає належної правової оцінки дій працівників правоохоронних органів та правильного викладу обставин і аргументації того, чому дії уповноважених осіб є неправомірними.
- Скарга подається до слідчого судді, та може бути розглянута в окремому судовому засіданні.
Адвокат по кримінальних справах під час затримання:
- Оскільки порядок проведення затримання не завжди дотримуються зі сторони уповноважених осіб, вкрай важливим є присутність захисника.
- Кримінальний адвокат перевірить наявність підстав та обставин у зв’язку з якими здійснюється затримання, проконтролює порядок його проведення та проаналізує складений протокол.
- Також важливою деталлю є те, що затриманий має право на конфіденційну зустріч зі своїм адвокатом, протягом якої адвокат роз’яснить своєму клієнту його права та обов’язки, та встановить всі обставини проведення затримання.
- Присутність адвоката також рекомендована і при врученні підозри та обранні запобіжного заходу, що унеможливить виникнення неправильно оформлений матеріалів, або ж порушення прав та інтересів підозрюваного чи обвинуваченого.