Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
В кримінальному процесі кожна стадія є вкрай важливою та значно впливає на результат всього провадження і стадія повідомлення про підозру не є виключенням. Загалом підозра - це обґрунтоване на основі доказів припущення прокурора чи слідчого щодо причетності конкретної особи у вчиненні злочину. Саме підозра являє собою складовий елемент обвинувачення поряд із процедурою затримання та обранням запобіжних заходів. Варто детально проаналізувати процедуру вручення повідомлення про підозру та ті правові наслідки, які вона викликає.
Особливості вручення повідомлення про підозру:
Спершу варто визначатись з тим, хто саме може бути визнаний підозрюваним. Відповідно до ст. 42 КПК підозрюваним є особа, якій у встановленому порядку ст.ст. 276-279 вручено повідомлення про підозру; особа, яку затримали за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, а також та особа, повідомлення про підозру щодо якої вже складено, але не вручено через неможливість встановлення її поточного місцезнаходження. Якщо ж особу вже затримано, то повідомлення про підозру має бути вручене такій особі протягом доби з моменту затримання. Вкрай важливим є безпосереднє оформлення повідомлення як письмового документа, що обов’язково має містити: відомості про посаду та прізвище прокурора, слідчого, який вручає підозру, відомості про особу, якій вручається підозра, найменування кримінального провадження в рамках якого здійснюється повідомлення, безпосередній його зміст, кваліфікація правопорушення за вчинення якого підозрюється особа, а також фактичні обставини правопорушення, що є відомі на момент вручення підозри. Також важливим є наслідок вручення підозри, адже саме з ним пов’язано набуття особою окремого статусу підозрюваного. Даний статус передбачає певні обмеження, а саме: відсторонення від посад, накладення арешту на майно, обрання запобіжного заходу та ін. Кримінальне право встановлює перелік випадків за яких повідомлення про підозру застосовується обов’язково: затримання особи безпосередньо на місці вчинення злочину, або ж одразу після його вчинення, у випадку обрання запобіжного заходу та за наявності необхідної кількості доказів.
Порядок вручення повідомлення про підозру:
Вповноваженими на вручення підозри є прокурор та слідчий за погодженням з прокурором. Вручення повинно проводить в день складення письмового повідомлення та з дотриманням всіх процесуальних норм. Якщо вручення повідомлення особисто підозрюваній особі є неможливим, то воно направляється поштою, в електронному вигляді, факсом або ж по телефону. Варто зазначити, що уповноважені особи повідомляти особі про підозру мають українською мовою, або ж іншою мовою якою вона добре володіє, а також ознайомити особу з обсягом її прав та обов’язків, шляхом вручення спеціальної пам’ятки. Вищеперелічені уповноважені особи, повинні забезпечити реалізацію права на захист та допустити захисника при врученні повідомлення про підозру. Загальним порядок вручення даного повідомлення складається з наступних процесуальних дій:
- Встановлення особи, якій має вручатися повідомлення про підозру;
- Усне оголошення змісту повідомлення та роз’яснення процесуальних прав, що фіксується у відповідній розписці;
- Вручення письмового повідомлення про підозру, що також підкріплюється розпискою, яка в свою чергу вноситься до матеріалів справи ( в розписці має бути зазначена точна дата та час реалізації даної процесуальної дії). Повідомлення підлягає підписанню прокурором чи слідчим та складається у двох примірниках.
- Заключним кроком є внесення відомостей про вручення повідомлення про підозру слідчим або прокурором до ЕРДР.
Поради при врученні повідомлення про підозру:
- Вкрай важливо уважно ознайомитися зі змістом повідомлення та проаналізувати його на предмет наявності всіх структурних елементів.
- Необхідно детально ознайомитися з врученою пам’яткою про обсяг прав та обов’язків. Зміст кожного з вправ повинен бути роз’яснений особі при врученні повідомлення про підозру.
- Досить важливим є залучення адвоката протягом будь-якої процесуальної дії. Слідчий, прокурор не мають права перешкоджати здійсненню особою права на захист.
- Не варто надавати пояснення, відповідати на запитання представників правоохоронних органів без попередньої консультації зі своїм адвокатом, адже інформація, яка може бути отримання в ході таких пояснень чи відповідей може бути використана проти особи, якій вручається підозра.
- Залучившись юридичною підтримкою адвоката, варто проаналізувати докази на підставі яких сформувалось припущення щодо причетності у вчинення кримінального правопорушення. У випадку, коли дані докази були отримані неправомірним шляхом, вони можуть визнати недопустимими. Для цього варто подавати відповідне клопотання.
Адвокат з кримінальних справ при вручення повідомлення про підозру:
При врученні повідомлення про підозру вкрай необхідним є контроль за діями уповноважених осіб на предмет дотримання процесуальних норм, і саме адвокат по кримінальних справах може це забезпечити. Кримінальних адвокат на тільки надасть юридичні консультації, але й комплексно представить інтереси підозрюваного протягом всього кримінального провадження, шляхом обрання ефективної стратегії захисту та зібрання необхідних доказів.