Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Надавачі фінансових послуг, перед тим як приступити до провадження підприємницької діяльності, забов’язані отримати відповідну ліцензію.
Загалом ліцензування - це один із основних елементів регулювання державною підприємництва, що полягає у наданні суб’єкту господарювання права на ведення господарської діяльності, шляхом прийняття рішення органом ліцензування.
В даному випадку таким органом виступатиме Національний банк України (далі - НБУ), і саме до нього необхідно буде подавати пакет необхідних документів.
Особливості ліцензування надання фінансових послуг:
Вищезазначений орган ліцензування вповноважений на видачу ліцензії у випадку, якщо діяльність суб’єкта господарювання полягає у надані наступних послуг:
- залучення фінансових активів із забов’язанням їх повернення (ліцензія надається кредитним спілкам),
- факторинг,
- лізинг фінансового спрямування,
- страхування та гарантійна діяльність,
- а також надання коштів у позику на підставі кредитних договорів.
Виходячи з цього можна зазначити, що отримати дану ліцензію може небанківська фінансова установа, а також юридична особа, що наділена правом надавати фінансові послуги, але при цьому не має статусу фінансової установи.
- Варто зауважити, що процедура ліцензування надання фінансових послуг є системною та включає в саме багато юридичних аспектів, що пов’язані з внутрішніми документами суб’єкта господарювання, його фінансовим станом, діловою репутацією, структурою власності, а також професійною придатність керівника, та інших працівників.
- Основною вимогою, яка стосується суб’єктів, які бажають отримати ліцензію - це їх відповідність всім ліцензійним умовам, перелік яких залежите від конкретного виду підприємницької діяльності.
Загальні ліцензійні умови для надавачів фінансових послуг:
- Вимоги до засобів ідентифікації суб’єктів господарювання (найменування, торгівельні марки). Заборонено використовувати найменування, які вже використовуються іншими суб’єктами господарювання, а також вводити в оману споживачів стосовно виду діяльності, яка провадиться. Поряд з цим визнається недопустимим використання торгівельних марок інших суб’єктів господарювання.
- Вимоги до сайту суб’єкта господарювання. Надавач фінансової послуги повинен мати власний сайт та забезпечувати його належну роботу. Поряд з цим обов’язково на сайті необхідно опубліковувати інформацію про структуру власності суб’єкта господарювання, правила за якими надаватимуться фінансові послуги, а також процедуру розгляду звернень споживачів таких послуг.
- Вимоги до обладнання, облікових та реєструючих систем. Надавач послуг повинен зберігати договори, які регулюють надання послуг протягом п’яти років після закінчення строку їх дії . Також потребується зберігання ліцензійних документів. Щодо облікової системи, то для надавача послуг необхідним є ведення обліку та складення звітності про фінансову діяльність. Поряд з цим також вимагається мати приміщення та всю необхідну техніку для належного забезпечення ведення обліку, звітностей та загалом діяльності в сфері надання фінансових послуг.
- Вимоги до установчих документів. В своїх установчих документах, надавач послуги повинен зазначати, які саме види послуг він надаватиме свої споживачам. Поряд з цим вимагається затвердження внутрішніх правил з надання фінансових послуг, документів, що регулюватимуть процедуру взаємодії зі споживачами, положення про діяльність керівників, головних бухгалтерів та ключових осіб, правил стосовно фінансового моніторингу та ін.
- Вимоги до керівників, головних бухгалтерів та інших осіб. Необхідно забезпечити відповідність таких осіб вимогам ділової репутації та професійної придатності, що визначаються законодавством.
- Також варто враховувати те, що при подачі документів до НБУ, даний реєструючий орган проводитиме оцінку ділової репутації, та фінансового стану, а також звертатиме увагу на впровадження політики запобігання конфліктів інтересів, а такому важливо враховувати і ці аспекти.
Процедура отримання ліцензії:
- Сперш варто зібрати всі необхідні документи, а саме: відповідну заяву, опитувальник за встановленою формою, копію статуту, бізнес-план на рік, фінансову звітність, аудиторський звіт, документи для оцінки фінансового стану та ділової репутації, таблицю про формування статутного капіталу, інформацію про структуру власності та ін.
- Зібравши пакет необхідних документів, варто перейти до безпосередньої подачі зібраного до органу ліцензування. Документи приймаються за описом, копія якого видається заявнику. Протягом тридцяти днів з дня подачі документів НБУ розглядає та аналізує отримане, та в результаті приймає рішення про видачу ліцензії. Вже протягом трьох днів після цього, НБУ має повідомити заявника про прийняте рішення.
- Заключним кроком є внесення відповідних відомостей до ЕДР, що є одним із повноважень органу ліцензування. Підтвердженням внесення відомостей є формування витягу з реєстру, який видається заявнику.
Допомога юриста в ліцензуванні надання фінансових послуг:
Оскільки ліцензування при провадженні діяльності з надання фінансових послуг є обов’язковим, але поряд з цим досить складним процнсом, то вкрай необхідними є послуги юриста. Юрист визначить, які саме вимоги висуваються до суб’єкта господарювання при отриманні ліцензії окрім загальних та допоможе привести у відповідність до цих вимог всі аспекти бізнесу. Визначення ліцензійних вимог, зібрання необхідних документів, подача зібраного до НБУ та отримання ліцензії - все це допоможе швидко та ефективно реалізувати саме консультація юриста.