Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Оплата праці - це вагомий елемент трудових відносин, який являє собою право працівника на достойну винагороду в грошовому еквіваленті за виконану ним роботу.
- Поряд з цим заробітна плата є істотною умовою трудового договору а її виплата є одним із основних обов’язків роботодавця.
- Розмір винагороди залежить в першу чергу від складності виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його праці та від багатьох інших факторів.
- Також варто пам’ятати і про структуру заробітної плати, яка складається із основної частини, тобто тієї, що встановлюється в вигляді ставок, розцінок, або ж посадових окладів, додаткової частини (гарантії, надбавки, премії) та інших компенсаційних та гарантійних виплат.
Правові особливості оплати праці:
- Ще на стадії працевлаштування, укладення трудового договору, роботодавець забов’язаний повідомити працівнику про всі умови оплати праці, а якщо вноситимуться зміни хоча б в одну з таких умов і це спричинить погіршення становища працівника, роботодавець забов’язаний повідомити про внесення змін за два місяці до їх реалізації.
- Процедура видачі заробітної плати повністю регулюється чинним трудовим законодавством, що передбачає здійснення виплати у робочі дні у відповідності до строків, які передбачені колективним договором, але не рідше ніж два рази на місяць (ст. 115 КЗПП).
- Проміжок часу між здійсненням виплати не повинен перевищувати 16 днів.
- У випадку збігу дня виплати з неробочим чи святковим днем, заробітну плату необхідно виплачувати напередодні.
- Якщо ж працівник звільняється, то всі суми (вихідна допомога, невикористані дні відпустки та ін.) виплачуються у день звільнення, за винятком тих випадків, коли працівник в такі дні не працював.
- В такому разі зазначені суми повинні виплачувати не пізніше наступного дня після пряд’явлення відповідної вимоги працівником.
- Щодо відрахувань із суми заробітної плати то вони повинні застосовуватись у тих випадках, що чітко передбачені законодавством, а їх розмір не повинен перевищувати 20% а в деяких випадка 50% розміру заробітної плати.
Всі вищеописані аспекти розраховані на нормальні умови праці, але досить часто зустрічаються випадки, коли трудові правовідносини здійснюються в межах відхилень від таких умов, що звісно викликає певні правові наслідки, а саме:
- Якщо ж працівник виконує роботу вищої кваліфікації, то йог оплата праці вираховується за оплатою праці тієї кваліфікації, що є вищою. У випадку, коли працівник виконує роботу за тим розрядом, що є нижчим від того, який йому присвоєно, то його розмір заробітної плати залишається незмінним.
- В тому разі, коли працівник виконує свою трудову функцію із суміщенням професій, то роботодавець забов’язаний застосовувати доплати до суми заробітної плати (40-50% від окладу за тією професією, яка суміщається). Якщо ж суміщення пов’язане із тимчасовою відсутністю одного працівника, то іншому, який його заміняє виплачується різниця між фактичним окладом, та окладом того працівника, що відсутній.
- Якщо робітник працює в надурочний час, то оплата його праці проводиться у підвищеному розмірі. У разі, використання погодинної форми оплати праці, розмір вираховуватиметься виходячи із подвійної погодинної ставки, а якщо виплата здійснюється за відрядною системою, то у розмірі 100% від тарифної ставки.
- В підвищеному розмірі оплачується робота у святкові та неробочі дні. Якщо працівник працює за відрядною системою, то розмір заробітної плати вираховуватиметься за подвійними відрядними розцінками, а якщо за погодинним чи денним ставками - у подвійному розмірі таких ставок.
Послуги юриста з трудових спорів у разі невиплати заробітної плати:
Адвокат з трудового права допоможе обрати спосіб захисту порушених прав щодо оплати праці, реалізувавши засоби досудового врегулювання спору (запити до роботодавця, скарги до Держпраці, КТС та ін.), а якщо вони не призведуть до позитивних результатів – звернутись до суду з позовом. Також адвокат з трудових справ допоможе провести правовий аналіз ситуації, зібрати докази порушення прав та інтересів, та обрати належну стратегію захисту. Отже, консультація трудового юриста – це незамінний інструмент для вирішення спорів.