Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Подання позову про стягнення аліментів, якщо стягувач перебуває у Польщі.
Внаслідок запровадження військового стану в нашій країні багато людей вирішили переїхати до зарубіжних країн. Зазвичай виїхати вирішують жінки з дітьми, що призводить до значного результату жінок до Польщі. Враховуючи цю обставину, виникли питання щодо порядку стягнення аліментів, коли одержувач мешкає у Польщі та виїзд до України з метою подання заяви на аліменти неможливий.
Згідно з чинним законодавством, у Польщі дозволено подавати позови. Це відповідає статті 27 Сімейного кодексу України, яка передбачає, що позови до фізичної особи мають бути подані до суду за місцем її реєстрації проживання чи перебування, як це визначено законом. Однак можуть застосовуватись винятки, передбачені законом. Крім того, стаття 28 Сімейного кодексу України дозволяє пред'являти до суду вимоги, пов'язані з аліментами, наприклад, про їх стягнення, збільшення розміру, додаткові витрати на дитину, пені за прострочення сплати, індексацію або зміну способу стягнення. зареєстроване місце проживання чи місцезнаходження позивача.
За умовами Договору між Україною та Республікою Польща про правову допомогу та правовідносини у цивільних та кримінальних справах особи однієї Договірної Сторони мають свободу зносин з органами іншої Договірної Сторони. Ці органи, у веденні яких розглядаються цивільні та кримінальні справи, дозволяють фізичним особам брати участь у судочинстві, подавати клопотання, пред'являти претензії та займатися іншою процесуальною діяльністю на рівних умовах із громадянами приймаючої Договірної Сторони. Отже, законодавство надає позивачеві, який потребує аліментів, можливість обрати відповідний суд для своєї заяви.
Застосування статті 28 Договору між Україною та Республікою Польща про правову допомогу та правовідносини у цивільних та кримінальних справах наказує, що законодавство Договірної Сторони, громадянством якої є дитина, має переважну силу у питаннях, що стосуються правовідносин між батьками та дітьми, включаючи зобов'язання батьків щодо утримання дітей .
Якщо дитина має громадянство України, особа, яка потребує аліментів, має право звернутися до судових органів Республіки Польща відповідно до польського процесуального законодавства. Однак, необхідно обов'язково застосовувати законодавство України, а саме Сімейний кодекс України. Як зазначено у статті 182 Сімейного кодексу України, сума аліментів має бути адекватною та необхідною для забезпечення всебічного розвитку дитини.
Якщо дохід особи, відповідальної за сплату аліментів, є достатнім, суд має право призначити мінімальну рекомендовану суму аліментів, яка відповідає прожитковому мінімуму для дитини відповідного віку. Крім того, встановлено, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не повинен опускатися нижче за 50 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку.
Якщо буде встановлено, що платник аліментів має витрати, що перевищують його заробіток, і не може надати доказів джерела коштів для покриття цих витрат, суд не обмежується розміром доходів платника. При ухваленні рішення про стратегію захисту при зверненні до іноземного суду позивач повинен враховувати особливості процесуальних аспектів розгляду справи у цій країні.
При цьому документи з іноземного суду будуть направлені безпосередньо до українського суду, який потім перешле їх відповідачу (тому, хто несе відповідальність за сплату аліментів). Альтернативно, іноземний суд може направити документи до своїх органів юстиції, які потім передадуть їх до Міністерства юстиції України та нарешті до суду за місцем проживання платника аліментів.
Одним із основних недоліків, з якими стикаються збирачі аліментів, є значні часові витрати, необхідні для цих процедур. Зазвичай, процес відправлення таких документів займає від 6 місяців до 1,5 років. Більше того, для ухвалення судом рішення у конкретній справі часто потрібні кілька перекладів.
Відповідно до ст. 52 Договору між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах, визнання і виконання рішення належить до компетенції суду тієї Договірної Сторони, на території якої рішення має бути визнане і виконане.
Стаття 51 Договору між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах, встановлює, що клопотання про визнання і виконання рішення може бути подане безпосередньо до відповідного суду тієї Договірної Сторони, на території якої рішення має бути визнане і виконане, або також за посередництвом суду, який розглядав справу в першій інстанції. Цією статтею встановлені також і вимоги до оформлення клопотання про визнання і виконання рішення іноземного суду.
Положеннями ст. 472, 464-466 Цивільного процесуального кодексу України, встановлено вимоги до подання клопотання про визнання рішення іноземного суду.
На підставі рішення іноземного суду та ухвали про визнання в Україні рішення іноземного суду, що набрала законної сили, отримувач аліментів має звернутися до виконавчої служби в порядку, встановленому законом.
Отримати консультація з аліментів, можливо он-лайн. Юрист по аліментам або адвокат по аліментам, допоможе сформувати необхідну заява про стягнення аліментів до суду, надасть консультації як нараховуються аліменти, тощо.