Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Перед початком підприємницької діяльності варто визначитися з організаційно - правовою формою вашого підприємства, що є вкрай важливим при подальшому функціонуванні бізнесу.
Наразі існують такі види організаційно-правових форм, що встановлені у Цивільному кодексі та інших законах України:
- фізична особа-підприємець;
- товариство з обмеженою відповідальністю;
- товариство з додатковою відповідальністю;
- акціонерне товариство;
- повне та командитне товариство.
Слід зазначити, що найчастіше бізнес реєструють у вигляді перших двух форм, що спричинено їх простотою реєстрації та ведення бухгалтерії.
- Якщо ви плануєте займатися підприємницькою діяльністю особисто та не бажаєте в подальшому залучати партнерів а також формувати структурний капітал, то така організаційно-правова форма як ФОП, підійде саме вам.
- Також передбачається обрання спрощеної системи оподаткування та переходу на Єдиний податок, дозволяється наймати працівників.
Головною особливістю такої форми як ТОВ є те, що його учасники не відповідають за забов'язаннями товариства, та несуть відповідальність тільки в межах своїх вкладів.
- Слід зазначити і про те, що розмір статутного капіталу не обмежується як і не обмежується можливість виходу з товариства, після передачі своєї частки статутного капіталу іншим учасникам.
- Вагомим є те, що ТОВ надає більше можливостей щодо залучення кредиторів, інвесторів та взагалі встановлює ширший потенціал для розвитку.
Чинне законодавство України встановлює, що фізична особа має право на зайняття підприємницькою діяльністю, яка не заборонена законом (ст. 50 ЦКУ), але за умови державної реєстрації.
Загалом процес реєстрації ФОП передбачає такі стадії:
- обрання КВЕД та системи оподаткування;
- визначення із групою; обрання способу безпосередньої реєстрації;
- реєстрація платником обраної системи оподатрування;
- запит на витяг з реєстру платників ЕП;
- відкриття банківського рахунку.
На сьогодні існує декілька способів це реалізувати:
- через державного реєстратора;
- за допомогою онлайн-ресурсу «Дія».
Перший спосіб передбачає подачу заяви та документів в паперовій чи електронній формі безпосередньо державному реєстратору та отримання виписки з Єдиного державного реєстру (ст. 14 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» ). Це можна зробити у найближчому ЦНАПі.
Другий спосіб є більш практичним та зручним і не займає багато часу, адже предбачає подачу заяви та інші стадії реєстрації виключно в онлайн-режимі але обов'язковою умовою є наявність електронного цифрового підпису.
Обрання КВЕД та системи оподаткування - це є вкрай вагомим елементом у процесі реєстрації бізнесу.
КВЕД - це класифікатор, що використовується для визначення можливих напрямків роботи бізнесу.
Обрання КВЕД залежить від специфіки та направленості самого підприємства, а із загальним переліком пожливих варіантів можна ознайомитися на офіційному сайті Держкомстату. Існує декілька видів систем оподаткування, які може обрати особа при реєстрації:
- загальна
- спрощена.
Загальна передбачає більші можливості, а також не встановлює обмеження щодо найму працівників та обсягу доходу.
Спрощена система оподаткування - це механізм за яким сплата окремих податків замінюється сплатою Єдиного податку та передбачається спрощене ведення бухгалтерської звітності та обліку.
Реєстрація ТОВ включає в себе значно більше процедурних елементів, а саме: обрання назви, визначення КВЕД, формування статутного капіталу, проведення зборів засновників товариства, подання заяви, визначення із системою оподаткування.
Якщо назва ФОП - це ПІБ його засновника, то у випадку з реєстрацією ТОВ вимагається окрема власна назва.
Щодо брання КВЕД, то можна вказати будь-яку кількість, але рекомендується обрати один в якості головного, тобто такого напрямку діяльності товариства, який приноситиме найбільшу частку від прибутку ( замна КВЕД вже в процесі підприємницької діяльності передбачається).
- Варто звернути увагу і на наявність адреси юридичної особи, адже однією із основних ознак ТОВ є відокремлене майно.
- Найчастіше використовуються адреси придбаних чи орендованих приміщень, але можливо обрати домашню адресу одного із засновників.
Наступним етапом є формування статутного капіталу, що вимагає привильного розподілу внесків у відсотковому відношенні.
- Статутний капітал може складатися з цінних паперів, грошей, майна засновників товариства.
- Вкрай вагомим є стадія загальних зборів засновників (ст. 29 ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»), адже саме на ній прописується статут товариства, визначається функціональне призначення та посади кожного із його учасників. Узгодження всіх вищезазначених пунктів на зборах потрібно в першу чергу для того, щоб уникнути непорозумінь вже в процесі діяльності товариства.
- По закінченню зборів, засновники складають та підписують протокол зібрання.
- Подання заяви про реєстрацію може здійснюватися як через державного реєстратора, так і через онлайн-ресурс «Дія» .
- При реєстрації товариства, автоматично обирається загальна система оподаткування, але за заявою одного із засновників передбачається перехід на спрощену систему.
Загалом, варто серйозно відноситись до кожної стадії реєстрації вашого бізнесу, що допоможе уникнути значних проблем у подальшій підприємницькій діяльності. Якщо раніше така процедура вимагала великої кількості документів та займала багато часу, то зараз це можна зробити за декілька хвилин, уникаючи різних бюрократичних складнощів.