Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Визначення терміну аліменти та його практичне значення:
Аліменти - це обов'язок, що покладається на одного члена сім'ї та полягає в утримуванні інших, якщо вони цього потребують.
- Чинним законодавством передбачено, що батьки повинні утримувати неповнолітніх дітей, повнолітніх але непрацезданих, а також повнолітніх дітей на період навчання і факт розлучення батьків не впливає на цей обов'язок.
- Згідно з ст. 181 СКУ способи виконання вищезазначеного обов'язку визначаються за домовленістю батьків, тобто призначення аліментів може ґрунтуватися на договірній основі, а також передбачається можливість судового вирішення цього питання.
Способи призначення аліментів та їх розмір:
Передбачається добровільна сплата аліментів, але нерідко батьки дитини використовують інші способи, що допомогають чітко зафіксувати розмір аліменів та інші умови, що накладають певні забов'язання.
- Аліменти можуть призначатися шляхом укладення договору між батьками дитини у письмовій формі та з обов'язковим посвідченням нотаріуса.
- Варто зазначити, що важливим є визначення розміру аліментів, строків виплати та інші умови, що не порушують прав та інтересів дитини.
- Також зазначаються способи забезпечення виконання забов'язання, тобто відповідальність, яку понесе забов'язана сторона у разі невиконання свого договірного забов'язання (штраф, неустойка, пеня).
- Розмір аліментів визначається за домовленістю сторін, але законодавством передбачений мінімальний розмір аліментів, що становить 50% від мінімального прожиткового мінімуму в залежності від віку дитини (ч.2 ст. 182 СКУ).
- Законодавством передбачена можливість змінювати умови договору за рішенням суду, але якщо наявні відповідні підстави. У випадку, ухилення від сплати аліментів з забов'язаної сторони можуть стягуватися грошові кошти на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Якщо батьки дитини не можуть прийти до згоди про виплату аліментів шляхом укладення договору, законодавством передбачений інший спосіб, що пов'язаний зі зверненням до суду у формі позовного або наказного провадження в рамках цивільного судочинства.
- Наказне провадження буде актуальним, якщо один із батьків, з яким проживає дитина, погоджується на призначення мінімального розміру аліментів та відсутні будь-які спірні питання.
- Така справа розглядається протягом п'яти днів та не потребує виклику сторін до суду.
- У випадку, коли є потреба у призначенні аліментів у більших розмірах, мова буде йти про позовне провадження в рамках якого потрібно довести суду необхідність більших розмірів аліментів.
- Рішення суду в рамках позовного провадження не є виконавчим документом, а тому слід звернути увагу й на те, що необхідно отримати виконавчимй лист, що є законною підставою для виконання судового рішення.
- Згідно з ст. 183 СКУ частка заробітку одного з батьків, яка буде стягуватися у якості аліментів встановлюється судом.
- Розмір аліментів від частки заробітку становить: на одну дитину - чверь від заробітку платника аліментів, дві дитини - третина від заробітку, а якщо троє та більше - половина заробітку платника.
- Якщо сплата аліментів призначена у твердій грошовій сумі, то можливою є індексація їх розміру, яка проводиться щорічно з місяця в якому було призначено аліменти.
- В залежності від обставин, розмір аліментів може як зменшуватися, так і збільшуватися, що повязано з сімейним, матеріальним становищем сторін
Значення юридичних послуг у процесі призначення аліментів:
Допомога кваліфікованого фахівця у сімейному праві може знадобитися при укладенні договору про сплату аліментів, а саме правильне визначення істотних умов та всіх інших особливостей, що унеможливить порушення прав та інтересів сторін договору. Особливе значення допомоги юриста є при судовому стягненні аліментів як в наказному, так і в позовному провадженні. Досвідчений юрист правильно викладе обставини справи, зміст позову, ціну та доведе доцільність збільшення розміру аліментів під час судового розгляду.