Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Перевірки з питань фінмоніторингу 2024

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
PRO 71.59
Реклама
Собяніна Олена Вадимівна
Собяніна Олена Вадимівна
Юрист
Україна / Одеська область
Собяніна Олена Вадимівна

i

Час прочитання: 11 хвилин Кількість переглядів: 205
Рейтинг:
0
Дата публікації: 31.05.2024

юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.

Відповідальність фінансового нагляду зросла в рази внаслідок початку масштабного конфлікту. З одного боку, банки повинні виконувати вимоги закону, щоб уникнути «законних заходів впливу», з іншого – створювати внутрішні системи, які не дозволяють клієнтам уникати своїх обов’язків за вказівкою конкретного банку. Інколи це важко зробити через очевидне: згадайте 2022 рік, коли банки були зобов’язані вручну вводити в свої системи списки санкційних осіб згідно з рішеннями РНБО.

 

Серйозність проблеми щодо Finmon демонструє усунення двох банків з ринку через бажання систематично порушувати положення щодо запобігання та протидії легалізації доходів (відмиванню).

Остаточні результати минулого року показали, що штрафи, пов’язані з валютним регулюванням і фінансовими злочинами, становили приблизно 300 мільйонів доларів. У березні цього року Національний банк уже ініціював нові механізми впливу (штрафи) проти двох банків за фінансові збої у сфері фінансового моніторингу.

Згідно з планом Національного банку України цього року, серед іншого, виїзні перевірки питань фінансового нагляду, дотримання вимог валютного та законодавства щодо санкцій в «ОТП Банк», «Банк Кредит Дніпро», «Банк Восток», страхова компанія «Надійна» та «NovaPay». Ця стратегія є похідною від філософії, орієнтованої на ризик.

Очевидно, що фінансовий моніторинг має вирішальне значення для роботи банків. Якщо взяти до уваги дії Держмоніторингу України щодо фінансів, яка отримує повідомлення про фінансові операції (порогові та підозрілі) та передає матеріали в правоохоронні органи, то очевидно, що фінмон рано чи пізно дійде до всіх нас.

Що оцінюється?

Для юридичних осіб процес finmon передбачає ідентифікацію таких моментів: юридична ідентифікація та перевірка суб’єкта, мета та характер фінансових відносин, відповідність фінансової інформації іншої сторони стосовно цього, релевантність отримані дані та постійний моніторинг відносин і фінансів.

Для фізичних осіб суб’єктами первинного фінансового контролю є: прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, унікальний номер фінансової операції, номер рахунку.

Це загальні посилання, які можна використовувати для спостереження. Далі, якщо когось визнають політично значущою фігурою (PEP), чи мають зв’язки з Росією, чи перевищують свої фінансові можливості, починається інший наратив.

В результаті в полі зору знаходяться полюси і супутники, які є фінансово підозрілими.

Офіційною проблемою вважаються порогові фінансові операції, обсяг яких має дорівнювати або перевищувати 400 тис. грн (ст. 20 Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї масового розповсюдження». знищення). Крім того, має бути присутня одна або декілька з таких умов:
 

  • - принаймні одна сторона - зареєстрована як учасник фінансової операції, що знаходиться в токсичній юрисдикції (Росія, Іран, Північна Корея). Враховується запис політичних транзакцій, які є значущими для економіки та/або сім’ї, а також тих, що пов’язані з PEP.

    - процес оплати комусь за переказ грошей в інші країни, включаючи офшорні зони,

    - операції з готівкою, що передбачають обмін грошей на інші (внесення, переказ, отримання грошей);

    Ведення повсякденних справ в Інтернеті тепер можливо для всіх, включно з мешканцями електронних резиденцій.
    Поділ граничної суми на частки з метою уникнення регулювання не завжди може бути вигідним, інформація вже узагальнена та проаналізована банком.

 

Атрибуція підозрілих операцій щодо фінансів вважається більш складним і креативним процесом. І це те місце, де можуть виникнути прикрі помилки. ст. 21 Закону: фінансові операції, які здійснюються або намагаються їх провести, незалежно від грошової оцінки операцій, визнаються підозрілими, якщо суб’єкт первинного фінансового моніторингу має достатні підстави підозрювати, що вони є результатом злочинної діяльності або пов’язані з нею. пов'язані з тероризмом, розповсюдженням зброї масового знищення або пов'язані з ними.

Найцікавішим є те, що для встановлення підозри в першу чергу слід враховувати результати типологічних досліджень, а також рекомендації профільних експертів державного фінансового моніторингу. Загальна сума операції тут не враховується.

Нормативна база банкірів:
Сьогодні основні закони, що регулюють діяльність банківського сектору та фінансових установ, прийняті НБУ у 2023 році. Це постанова НБУ № 26 «Про розкриття інформації про відносини клієнтів з державою, яка здійснює насильницьку агресію». проти України», яка датована 16 березня 2023 року, вимагає від клієнтів виявляти свою причетність до держави, а постанова № 65 «Про затвердження Положення про застосування спеціальних економічних та інших заходів покарання (санкцій)» від 11 травня. , 2023, який описує порядок застосування санкцій.
 

Зміни до цієї постанови набрали чинності з 1 січня 2024 року (постанова НБУ №188). Зокрема, вони вимагають від банків надавати Нацбанку інформацію про наявність або відсутність клієнтів, пов’язаних з Росією, до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.

Якщо ці клієнти визнані, банки повинні детально описати ці асоціації. Раніше в банках ця інформація була зафіксована, і вони передавали її на вимогу НБУ.

Інші важливі показники (ПІП) також зазнають змін цього року – Національний банк України відреагував на зміни до Закону України щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї. масового знищення (закон № 3419-IX), який передбачає, що умова PEP є довічною.

Крім того, розвиваючи ділові зв’язки з публічним діячем та підтримуючи їх, первинні фінансові установи повинні застосовувати підхід, що ґрунтується на оцінці ризику.

Постановою Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 198 встановлено спеціальний «термін дії» статусу PER як публічної функції: якщо минуло більше 12 місяців після закінчення виконання обов’язків PER як публічної особи, і суб’єкт первинного фінансового розслідування встановив, що ця особа більше не має необхідного ризику REP, а також інших небезпек, вона не буде вживати певних дій, передбачених Законом «Про запобігання та протидію легалізації» (відмиванню) доходів.

Щоб прийняти таке рішення, фінансова установа повинна проаналізувати фінансові операції публічного діяча, членів його сім’ї та інших пов’язаних осіб, усі з яких повинні були припинити свої державні обов’язки на момент прийняття рішення.
Як підготуватися до випускного іспиту.

Спочатку завдяки різноманітним офіційним наборам даних можна перевірити інформацію щодо фінансового моніторингу компанії чи фізичної особи. Якщо в них вже були зазначені конкретні питання, то важливо, принаймні, звернути на них увагу разом з юристом і бухгалтером компанії.

Крім того, дуже важливо ретельно вивчати санкційні списки ваших контрагентів. Окремо хочу звернути увагу на чек, який, як кажуть, є ретроспективним. Тобто у вас три роки тому був звичайний двійник, але зараз відносини ненадійні через те, що продовжуються дії на тимчасово окупованих територіях, або їхній благодійник зараз у санкційних списках. У результаті з’являється можливість розглянути ваші ділові відносини з нової точки зору.

По-третє, якщо інформація вже має запит на роз’яснення – надайте його після консультації власного юриста, це пояснить усі додаткові наслідки або їх відсутність.


Спеціалісти юридичного сервіс "Консультант", нададуть  юридичні послуги для бізнесу та  допоможуть в таких питаннях, як  підготовка претензії боржнику, підготовка договору, підготовка контракту, перевірка контрагента, претензія боржнику, вимога боржнику, та супроводять на всіх необхідних етапах для вирішення відповідного питання.

 

image
image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

  • АН
    Андрій

    Звертався щодо ситуації з СЗЧ. Дуже допомогли – грамотно оформили позицію, підготували пояснення для слідства.

  • ВІ
    Віктор

    Оформлював ОГД після поранення. Все зробили швидко – допомогли з документами, пояснили порядок дій, підтримка була з перших хвилин.

  • НА
    Настя

    Чіткий сервіс, грамотні юристи. Я зверталась по аліментному спору – все вирішили без суду, що дуже важливо.

  • ОЛ
    Олександр

    Оперативно отримала консультацію по штрафу з податкової. Підказали, як правильно оскаржити і виграти.

  • МА
    Марія

    Допомогли скласти договір оренди і врахували всі ризики.Зробили доволі швидко, співпрацею задоволена

  • ОЛ
    Олексій

    Отримав якісну консультацію щодо реєстрації ФОП. Все чітко, зрозуміло, професійно і без води. Рекомендую!

  • СЕ
    Сергій

    Звернувся за консультацією з господарського спору. Отримав чіткий план дій і готові документи. Дуже задоволена послугами

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
  • PREMIUM 75.56 Топ 1
    image

    Студенцов Олександр

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 68.32 Топ 2
    image

    Грицай Микола Ігорович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 60.01 Топ 3
    image

    Боревич Марія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 55.61 Топ 4
    image

    Одинцова Валерія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 52.86 Топ 5
    image

    Баладига Сергій

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 49.76 Топ 6
    image

    Макеєв Дмитро

    Юрист Україна / Кременчук
    і
  • PREMIUM 48.56 Топ 7
    image

    Хижавська Олеся Ярославівна

    Юрист Україна / Хмельницька область
    і
  • PREMIUM 39.25 Топ 8
    image

    Миколаєнко Олена

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.69 Топ 9
    image

    Молчанов Олег Вікторович

    Адвокат Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 37.95 Топ 10
    image

    Палагіна Юлія Володимирівна

    Юрист Україна / Харківська область
    і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.