Договір довічного утримання: особлива форма угоди
Українське законодавство надає можливість укладати іноді дійсно унікальні договори! Таким договором можна назвати угоду про довічне утримання особи. У договірній сфері вони не користуються широкою популярністю, проте інститут довічного утримання вважається достатньо вивченим та детально прописаним в законодавстві.
Договір довічного утримання являє собою угоду двох сторін, в якій одна сторона зобов’язується передати другій нерухоме майно або рухоме майно яке має значну цінність, натомість отримувач такого майна зобов’язується відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.
В останні роки, тенденція на укладання договорів довічного утримання значно зростає, тому попит на укладання таких договір збільшується пропорційно. Зважаючи на це, наші юристи вирішили відповісти на поширені запитання, окреслити основні умови тощо.
За потреби складання індивідуального договору про довічне утримання, рекомендуємо скористатись сервісом юридичних послуг “Консультант” для замовлення документу “під ключ”.
Основні права та обов’язки сторін договору довічного утримання
Більшість частина обов’язків за договором довічного утримання покладається саме на набувача. Це вмотивовано пропорційністю обов’язків, адже в результаті набувач отримує у власність нерухоме майно або цінне рухоме майно.
Такі контракти в кращому вигляді закріплюють якомога детальніші умови догляду за відчужувачем. Сюди можна віднести:
Вид, кількість та частота харчування;
Забезпечення медичного огляду, належних обстежень;
Забезпечення житлом відчужувача (зокрема з вказівками на конкретні параметри такого житла);
Характер та види матеріального забезпечення відчужувача;
Будь-які інші види догляду за відчужувачем.
Також можуть бути додатково вказані обов’язкові щоденні прогулянки на свіжому повітрі, забезпечення та організація дозвілля для відчужувача тощо. Але це нюанси, які застосовуються на практиці доволі рідко.
Зазвичай питання утримання відчужувача стосується саме забезпеченням основних потреб і підтримання умов для повноцінного нормального існування фізичної особи.
Відчужувач у свою чергу зобов’язується передати у власність набувачу нерухоме майно або рухоме майно значимої цінності за умови дотримання умов договору.
Фактично, право власності на майно переходить набувачеві в момент державної реєстрації такого договору. Саме тому, такі договори є обов’язковими для нотаріального посвідчення.
На що звернути увагу під час укладання договору довічного утримання?
Договір довічного утримання підлягає державній реєстрації, тому певних суттєвих моментів, що потребують особливої уваги - немає.
Проте наші юристи радять звернути увагу на конкретність та детальність такого договору. Звертають уваги, що чим детальніше прописаний договір, права, обов’язки та відповідальність сторін - тим менший ризик виникнення спорів.
Зокрема необхідно звернути увагу на обов’язки набувача. Оскільки відчужувач теоретично більш зацікавлений у деталізації своїх потреб і, відповідно, обов’язків набувача, такий перелік обов’язків можна винести на додаткове вивчення та узгодження між сторонами.
За потреби аналізу договору про довічне утримання, або розробки індивідуального документу, пропонуємо скористатись нашим сервісом юридичних послуг “Консультант”. Наші фахівці зможуть кращим чином надати допомогу в оформленні документу, а в разі необхідності - створити цілком новий у відповідності до вашої ситуації.
Шаблон договору довічного утримання
Кращі фахівці у сфері договірних відносин вже готові надати відповідну консультацію! Ми пропонуємо послугу високої якості з комфортним сервісом.
Придбати шаблон угоди довічного утримання стало значно простіше! Завантажити документ можливо у декілька простих кроків:
Завантажуйте мобільний додаток “Консультант”;
Після короткої реєстрації Ви можете знайти необхідний документ у розділі “Документи”;
Натиснувши на кнопку “Купити шаблон”, ви одразу отримаєте посилання для завантаження документу.