Засновик провідної юридиної компанії України. Медійний експрет, постійний гість національних телеканалів.
Який зараз порядок усиновлення? Коментує адвокат у справах дітей.
- Цифровізація процесів усиновлення та створення єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів (також опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів), що ведеться в Єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти» (це значно полегшує процес подання та отримання необхідних документів майбутніми усиновлювачами, пришвидшує перевірку поданих документів компетентними органами та спрощує комунікацію між учасниками процедури усиновлення).
- Введення та систематичне оновлення інформації про дитину (про стан її здоров'я, зміни у зовнішності тощо) в Єдиному банку даних, аби майбутні усиновлювачі могли зручно відстежувати інформацію про ту чи іншу дитину.
- Можливість отримати консультацію щодо процедури усиновлення дитини як при особистому прийомі у службі у справах дітей, так і онлайн (для громадян України).
Подати заявку на консультацію з усиновлення дитини можна на порталі Дія, де з'явилась нова послуга «Усиновлення». Наступним етапом розвитку цієї послуги стане можливість подати в Дії заяву на статус кандидата на усиновлення.
- Можливість подати заяву про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі з іншими обов'язковими документами не лише за місцем проживання в паперовому вигляді, а й в електронній формі (для громадян України).
Документи в електронній формі подаються через особистий кабінет на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг. При цьому деякі з документів генерує сама система з різних баз даних, державних реєстрів та інформаційних систем. Отже, отримувати і подавати такі документи окремо не потрібно, як роз'яснює Мінсоцполітики.
Також документи, які майбутні усиновлювачі будуть отримувати протягом процедури усиновлення (наприклад, довідка про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування), будуть автоматично відображатися в їх особистому кабінеті.
- Встановлені строки для перевірки заяви та надання відповіді службою у справах дітей (5 робочих днів після отримання заяви), для проведення обстеження житлово-побутових умов заявників (5 робочих днів після перевірки заяви), для проходження заявником курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, тощо.
Чи є пришвидшена процедура? Запитуємо у адвоката по дітям та сім'ї.
Немає, усиновлення здійснюється на загальних підставах з урахуванням норм чинного національного законодавства (навіть в умовах воєнного стану).
В яких регіонах може проводитись усиновлення? Адвокат (юрист) по усиновленю.
Усиновлення провадиться в тих регіонах, де немає воєнних дій та працюють держоргани, а також по відношенню до тих дітей, обставини життя батьків та інших родичів яких є можливість встановити.
Які вимоги до усиновлювачів? Допомога сімейного адвоката (юриста)
Згідно з Сімейним кодексом України, усиновлювачем може бути:
- дієздатна особа віком не менше 21 року;
- особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п’ятнадцять років.
Хто не може претендувати на усиновлення? Консультація сімейного адвоката
Відповідно до статті 212 Сімейного кодексу України не можуть бути усиновлювачами особи, які:
1) обмежені у дієздатності;
2) визнані недієздатними;
3) позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
4) були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
5) перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
6) зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
7) не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
8) страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я;
9) є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
10) були засуджені за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
11) за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду;
12) є особами без громадянства;
13) перебувають у шлюбі з особою, яка, відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 цієї статті, не може бути усиновлювачем.
Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, не можуть бути усиновлювачами інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.
Чи є на разі запит і чи збільшився він на усиновлення? Вітповідає юрист по дітях та сімейних питаннях.
Скоріше так, ніж ні. Об’єктивно попит на усиновлення буде зростати, включно з іноземцями.
Чи можуть іноземці усиновлювати? Адвокат із захисту прав дітей київ
Усиновлювачами під час дії воєнного стану можуть бути не лише громадяни України, у тому числі ті, що проживають за кордоном, а й іноземці.