

Детальніше
Мій професійний шлях: ☑️Державний виконавець – про виконання судових рішень знаю все та навіть більше. ☑️Юрист крутої рітейл компанії - повний юридичний супровід бізнесу. ☑️Керівник відділу оренди – знаю усі «підводні камені» орендних відносин. ☑️Адвокат – обґрунтую будь-яку правову позицію.
Ввідні дані. Клієнтка звернулася за допомогою по причині, що майно, яке належало їй на праві власності, а саме: квартира, вибуло з її володіння без її згоди, шляхом підроблення та використання підроблених документів.
Опис ситуації і рішення. Під час досудового розслідування кримінального провадження було встановлено, що документи, на підставі яких позивач втратив право власності на майно та на підставі яких позивача та її родину було знято з реєстрації місця проживання, – є підробленими. Була викрита шахрайська схема перепродажу квартири.
Результат. Квартиру повернули у власність позивача.
Як захистити своє житло від шахраїв
1. Перевірка документів та реєстрів
- Регулярно перевіряйте інформацію про своє житло у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Це можна зробити онлайнчерез «Дію»або на сайті Міністерства юстиції. - Замовте витяг із реєстру – якщо там з’явиться новий власник без вашого відома, потрібно діяти негайно.
- Переконайтеся, що всі документи на нерухомість (договір купівлі-продажу, свідоцтво про право власності) у вас в оригіналі.
2. Захист від підробки документів
- Забороніть будь-які реєстраційні дії без вашої присутності.
Це можна зробити, написавши заяву в нотаріуса про заборону реєстраційних дій без вашої особистої присутності. - Оформіть заборону на продаж без згоди всіх власників.
Це особливо актуально для співвласників житла, щоб хтось один не зміг продати частку без відома інших.
3. Захист від афер з довіреністю
- Не видавайте довіреність на право розпорядження квартирою незнайомим особам.
Якщо потрібно видати довіреність – вкажіть у ній чіткі обмеження, наприклад, лише для подання документів, без права продажу. - Перевіряйте, чи не видано від вашого імені підроблену довіреність.
Це можна зробити в Єдиному реєстрі довіреностей через нотаріуса.
4. Захист від підміни власника (крадіжка особистих даних)
- Нікому не давайте свої документи для копіювання. Шахраї можуть використати підроблений паспорт для оформлення угоди.
- Якщо втратили паспорт – негайно подайте заяву в поліцію. Це допоможе уникнути використання документа у шахрайських схемах.
5. Захист від рейдерського захоплення
- Якщо вас намагаються виселити за підробленими документами – негайно звертайтеся до поліції та суду.
Будь-які дії з продажу вашого житла без вашої згоди можна оскаржити у суді. - Повідомте сусідів, що ваше житло не продається.
Якщо з’являться підозрілі «покупці» чи нові «власники», сусіди можуть допомогти швидше відреагувати.
Що робити, якщо є загроза втрати житла?
- Терміново звернутися до юриста або нотаріуса для перевірки всіх документів.
Якщо квартира вже «переписана» шахраями – подавати позов у суд і звертатися до поліції.
Заблокувати незаконну реєстрацію через Міністерство юстиції.
Головне правило – регулярно перевіряти стан своєї нерухомості у реєстрах та діяти на випередження, щоб не дати шахраям жодного шансу!
Шахрайські схеми з нерухомістю
Шахрайські схеми з нерухомістю – поширена проблема, особливо коли йдеться про перепродаж квартир.
На що звертати увагу при купівлі квартири:
- Перевірка власника. Замовити витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Він покаже, хто офіційний власник та чи є обтяження (іпотека, арешт тощо). Попросити оригінали документів про право власності та уважно їх вивчити. Звернути увагу, коли власник отримав квартиру. Якщо недавно – це може бути «перепродаж» за схемою шахраїв.
- Документи на квартиру. Якщо квартиру перепродують кілька разів за короткий час – це сигнал ризику! Перевірити, чи не було підроблених чи «втрачених» документів, за якими відбувалася зміна власника. Якщо продавець діє через довіреність – перевірити, чи дійсна вона (можна через нотаріуса).
- Підозрілі умови угоди. Занижена ціна – це часто спосіб швидко знайти покупця та «злитися». Продавець уникає зустрічей, не показує оригінали документів або поспішно укладає угоду. Оплата готівкою без розписки або через «посередників».
- Перевірка через адвоката чи нотаріуса. Нотаріус має доступ до реєстрів і перевіряє, чи не накладено арешт. Юрист допоможе розібратися, чи не фальшиві документи.
- Перевірка історії квартири. Можна отримати архівну довідку в БТІ (якщо нерухомість стара), щоб перевірити попередніх власників.. Дізнатися, чи не було судових спорів щодо квартири.
- Переконатися, що квартира не є предметом шахрайської схеми
- Схема з підробленими документами – підробляють паспорт власника та продають квартиру без його відома.
- Продаж за фальшивою довіреністю – перевірити через нотаріуса, чи не відкликана довіреність.
- Примусове перепродаж через «борги» – перевірити, чи немає судових рішень щодо майна.
Що робити, якщо є сумніви?
- Залучити незалежного юриста.
- Перевірити всі документи через офіційні реєстри.
- Не передавати гроші без юридичного оформлення.
- Не підписувати документи, які не розумієте.
Якщо квартира викликає навіть мінімальні підозри – краще відмовитися від угоди.
Якщо майно за відплатним договором придбано в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати це майно з незаконного володіння набувача.
У разі коли між особами відсутні договірні відносини або відносини, пов`язані із застосуванням наслідків недійсності правочину, спір про повернення майна власнику підлягає вирішенню за правилами статей 387,388 ЦК України.
Якщо ви купуєте житло, радимо звернутися за допомогою до юриста, який перевірить документи на нерухомість на відповідність та можливість оформлення договору купівлі-продажу. Якщо ж ви втрапили в ситуацію, коли ваше майно опинилося під загрозою - якнайшвидше зверніться за допомогою до адвоката. Кваліфікований адвокат Ірина Серьогіна допоможе захистити ваші права та ваше майно.